Bakanlık 24 Yeni Kütüphane Daha Açacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde hali hazırda bin 131 tane halk ve çocuk kütüphanesi, 6 tane edebiyat müze kütüphanesi ve 42 tane gezici kütüphane var. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2016 yılı içerisinde toplam 7 kütüphaneyi yeni açtı. Gelecek 2 yılda da 24 adet kütüphane hizmete sunmayı düşünüyor.

Bakanlık 24 Yeni Kütüphane Daha Açacak
Bakanlık 24 Yeni Kütüphane Daha Açacak Haberimport.com
Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde hali hazırda bin 131 tane halk ve çocuk kütüphanesi, 6 tane edebiyat müze kütüphanesi ve 42 tane gezici kütüphane var.  Kültür ve Turizm Bakanlığı 2016 yılı içerisinde toplam 7 kütüphaneyi yeni açtı. Gelecek 2 yılda da 24 adet kütüphane hizmete sunmayı düşünüyor.

24 YENİ KÜTÜPHANE

Kültür ve Turizm Bakanlığı, iki yılda 24 kütüphaneyi daha kitapseverlerin hizmetine sunacak.
2016 yılında Batman'ın Sason, Şırnak'ın Uludere, Aydın'ın Buharkent, Ordu'nun Altınordu, Çatalpınar ve Kabataş ilçe halk kütüphaneleri ile Sinop Gerze Atatürk Halk Kütüphanesini halkın kullanımına sunan bakanlık kütüphane açma işini hızlandırdı. Gelecek 2 yıl içerisinde 24 yeni kütüphane açmayı düşünen bakanlık bu bağlamda çalışmalarını hızlandırdı.

YENİ KÜTÜPHANE AÇILACAK İLLER

Bakanlık önümüzdeki 2 yıl içerisinde toplam 24 kütüphaneyi şu illerde açmayı planlıyor: Çanakkale, Denizli, İzmir, Batman, Balıkesir, Kırklareli, Mardin, Sakarya, Eskişehir, Samsun, Kastamonu, Edirne, Erzurum, Erzincan, Manisa, Ankara, Şırnak ve Kahramanmaraş. Açmayı düşündüğü 24 kütüphanenin yanı sıra gelecek 3 yıl içerisinde ise 28 tane kütüphanenin eskiyen binalarını tadilat tamiratı yaparak yenilemeyi hedefledi.

BİNALAR YENİLENİYOR

Bina açma ve binaları yenilemenin yanı sıra kütüphane kullanım oranını artırma çalışmaları da yapan bakanlık  "İnsan kütüphaneye gidemiyorsa, kütüphane insanın ayağına gelir"  düşüncesi çerçevesinde her kente bir gezici kütüphane aracı alınmasını çalışmalarını yapıyor.

GEZİCİ KÜTÜPHANE SAYISI 57 OLACAK

Şuan itibariyle Türkiye geneli gezici kütüphane araç sayısı 42 olarak kaydedildi. Bu yılın sonuna kadar hizmete sokulmayı bekleyen 15 gezici kütüphane ile araç sayısı 57’ye çıkacak.

DİJİTAL TEKNOLOJİ KURULUYOR

Kütüphanelerde işlerin daha hızlı olması ve güvenlik gerekçesi ile bazı kütüphanelere Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) sistemi kuruldu. Şuan bu sistemi kullanan kütüphane sayısı 10 olmasına rağmen yılsonuna kadar 8 il halk kütüphanesine daha aynı sistem kurularak sayı 18’e çıkacak.

Ülkemizde şuan itibariyle kütüphane sayısı şöyle;
1.131 tane halk ve çocuk kütüphanesi,
6 tane edebiyat müze kütüphanesi 
42 tane gezici kütüphane var. 
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X