Advert

Nobel ödülüne layık görülen Bob Dylan törene katılmayacak

Bu seneki Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen ABD’li şarkıcı Bob Dylan ödül törenine katılmayacağını belirtti. İsveç Akademisi tarafından yapılan açıklamaya göre şarkıcı Bob Dylan’ın gönderdiği mektup ile ödül seremonisine katılmayacağını belirttiği açıklandı.

Nobel ödülüne layık görülen Bob Dylan törene katılmayacak
Nobel ödülüne layık görülen Bob Dylan törene katılmayacak Haberimport.com
Nobel ödüllerin İsveç Akademisi tarafından her yıl birçok alanda veriliyor. Bu seneki Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen ABD’li şarkıcı Bob Dylan ödül törenine katılmayacağını belirtti. İsveç Akademisi tarafından yapılan açıklamaya göre şarkıcı Bob Dylan’ın gönderdiği mektup ile ödül seremonisine katılmayacağını belirttiği açıklandı.

Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Bob Dylan’dan gelen mektuba göre açıklama yapan İsveç Akademisi sanatçının önceden planlanmış programları nedeniyle ödül törenine katılmayacağını açıkladı. Sanatçının ödülünü ilerleyen zamanlarda alacağı tahmin ediliyor. Ödüle layık görülen sanatçılar ödül törenine gelemeseler bile 6 ay içerisinde ödülü farklı tarihlerde alabiliyorlar. Tek yapmaları ödül aldıkları Nobel alanı konusunda bir konferans vermeleri gerekiyor. Bob Dylan bu seneki Nobel Edebiyat Ödülü’ne  “büyük Amerikan müziği geleneğine yeni şiirsel ifadeler kazandırdığı için” layık görülmüştü. 

Nobel ödülüne layık görülüp de ödülünü almayan sanatçılar arasında Bob Dylan ilk değil daha öncede buna benzer durumların yaşandığını belirten İsveç Akademisi 2005 yılında Harold Pinter 2007 yılında ise Doris Lessing İngiliz edebiyatının usta isimleri de ödüllerini almadılar. Nobel ödül törenleri, Alfred Nobel’in ölüm yıl dönümü olan 10 Aralık tarihinde yapılıyor. Ödül törenleri İsveç’in başkenti Stockholm’de yapılıyor. 
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X