Advert

Tek ve Çok Sergisi Ziyaretçilerine Kapılarını Açıyor

Türkiye’nin sanayileşmesindeki adımlara ışık tutan bir sergi Tek ve Çok sergisi ziyaretçilerine kapılarını açmaya hazırlanıyor. 1955’ten 1995’e kadar geçen 40 yıllık süreçte Türkiye’de üretim ekonomisi ve bu ekonominin toplumu ne yönde etkilediğinin irdelendiği sergi nostalji severlere iyi gelecek.

Tek ve Çok Sergisi Ziyaretçilerine Kapılarını Açıyor
Tek ve Çok Sergisi Ziyaretçilerine Kapılarını Açıyor Haberimport.com
Türkiye’nin sanayileşmesindeki adımlara ışık tutan bir sergi Tek ve Çok sergisi ziyaretçilerine kapılarını açmaya hazırlanıyor. Tek ve Çok sergisini meraklıları 13 Kasım tarihine kadar SALT Galata’da ziyaret edebilecekler. Tek ve Çok adı verilmiş. Özellikle 1950’li yılların Türkiye’sinden günümüze kadar geçen sanayi ve teknoloji alanındaki değişimlerin araştırıldığı ve toplum üzerinde ne gibi etkiler yapıldığının sergiye konu edildiği sergi çok ses getireceğe benziyor.

1955’ten günümüze sanayi evrimi

1955’ten 1995’e kadar geçen 40 yıllık süreçte Türkiye’de üretim ekonomisi ve bu ekonominin toplumu ne yönde etkilediğinin irdelendiği sergi nostalji severlere iyi gelecek. Ayrıca Türkiye’nin gelişim sürecini merak edenlere de yol gösterecek olan sergi ziyaretçilerini bekliyor. Tek ve Çok, sergisinin ana düşüncesi eşyanın üretimi ve dolaşımına yöneliktir. Bu süreçlerin toplum üzerindeki etkilerinin araştırılması temelline dayanan bir sergidir.

1980’lerde başlayan serbest ekonomi

Türkiye 1980’lerin başıyla karma ekonominin son bulması ve serbest ekonomiye geçiş süreci üreticileri etkilemesinin yanı sıra tüketicileri de etkilemiştir. Sanayileşmenin etkileri topluma refah ve zenginlik getirmiştir. Devletin kota sistemine tabi olmadan dövizle alışveriş hakkını üreticilere vermesi ülkenin atılım yapmasının önünü açmıştır.

Tek ve Çok, bir ilk

Tek ve Çok, 80’lerin otomotiv, beyaz eşya, mobilya, oyuncak, kırtasiye, hazır giyim, tekstil, gıda, züccaciye ve temizlik endüstrisinden özel olarak seçilmiş objelerle ve bağımsız hikâyelerle inceliyor. Ziyaretçiler, sergideki çizimlerin kendisine özgün kopyalarını üretip ürünlere ait bilgi ekleyebiliyor.
Editör: Sevgi Çakır
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X