Tenten'in Karakalem Çalışmaları Rekor Fiyata Satıldı

Tenten’in “Aya ayak basıldı” adlı macerasının bir sayfasının orijinal siyah beyaz olan  kara kalem çizimi bir koleksiyoner tarafından satın alındı.

Tenten'in Karakalem Çalışmaları Rekor Fiyata Satıldı
Tenten'in Karakalem Çalışmaları Rekor Fiyata Satıldı Haberimport.com
Herge’yi dünya Tenten çizgi karakterini çizeri olarak tanıdı.  Ünlü çizgi karakterin mecaralarının anlatıldığı kara kalem çalışması 1 milyon 550 bin euroya alıcı buldu. Paris’te yapılan açık artırmada Tenten’in aydaki maceralarının anlatıldığı bir sayfa rekor denecek fiyata alıcı buldu. Tenten’in “Aya ayak basıldı” adlı macerasının bir sayfasının orijinal siyah beyaz olan  kara kalem çizimi bir koleksiyoner tarafından satın alındı.

Açık artırmayı düzenleyen Artcurial müzayede evi sorumlusu François Taian yapılan satışla ilgili şu bilgileri verdi:  “İki yıl önce Tenten çizimlerinin iki sayfası için 2 milyon 400 bin euro ödenerek bu alanda ilk kez bir rekor kırılmıştı. İlk başlarda bu çizimleri açık artırmaya sunduğumuzda bize alaycı bir şekilde yaklaşıyorlardı. Bizi şimdi ciddiye alıyorlar. Bu çizgi romanlarının ölümsüz kalitesi tartışılmaz ve Herge, bu çizerlerin adeta kralı.”diyerek geçen sene yapılan ve 2 sayfanın yüksek fiyatla satılmasından sonra bunun bir ilk olduğunun altını çizen yetkili Tenten’in çizeri Herge’nin bu alanda kral olduğunun altını çizdi.

Tenten’in çizerinin gerçek ismi Georges Remi

Tenten’in çizerinin gerçek ismi Georges Remi ama o çizgilerinde Herge adını kullanıyor.  20’yüzyılın önemli çizgi romanları arasında gösterilen Tenten’in maceraları dünya genelinde 50 den fazla dile çevrilerek o bir çok ülkede çizgi severlerin istifadesine sunuldu.  Tenten’in maceralarının orijinal basımlarının dünya genelinde 200 milyondan fazla satıldığı sanılıyor. Birde buna kopya ve korsan basımları ilave edilince satış rakamı bir çizgi roman için çok büyük olmaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X