Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivali Başladı

Festival Adana’da Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde düzenleniyor. Bu seneki festivalde ücretsiz filmlerin yanı sıra sinema dünyasından konukların katılacağı paneller düzenlenecek. Bu seneki festivalde 33 tane ücretsiz film gösterimi olacak.

Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivali Başladı
Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivali Başladı Haberimport.com
Çocuk Hakları Kültür Sanat Derneği’nin öncülüğünde Seyhan Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivali Adana'da başladı.  Festival Adana’da Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde düzenleniyor. Bu seneki festivalde ücretsiz filmlerin yanı sıra sinema dünyasından konukların katılacağı paneller düzenlenecek. Bu seneki festivalde 33 tane ücretsiz film gösterimi olacak. Filmlerin yanında panel ve sinema sanatçılarının katılacağı etkinler yapılacak.

Dünyanın farklı ülkelerinde çocuk haklarıyla alakalı yayınlanmış eserlerin izleyici ile buluşturulması hedeflenen festivalde 10 bin çocuğun bu eserleri seyretmesi hedefleniyor. Festivalin amaçlarından bir diğeri de çocuk haklarıyla alakalı eser üretiminin teşvik edilmesi ve bu konudaki eserlerin tanıtımının yapılması olarak hedefleniyor.

Çocuk haklarıyla alakalı filmlerin öncelikli olarak gösterilmesi hedeflenen festivalde çocuk yönetmenlerin çekmiş olduğu filmlerinde gösterimi yapılacak.

Çocuk Hakları Kültür Sanat Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Topuz festival hakkında şunları söyledi:  "Festivalde çocuk ve yetişkinlere çocuk haklarını, çocuğun gözüyle görebilme ve hissettirebilmeyi amaçlıyoruz. Çocukların haklarını bilmeleri çok önemlidir. Haklarını bilmediğiniz zaman, hakkınızı arayamıyorsunuz. Bu açıdan sanatı kullanabileceğimizi düşündük. Kısa filmlerle başladık. Uzun metrajlı filmlere ulaştık. Yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda topladığımız bir film arşivimiz var. Festivalde 5'i uzun metrajlı olmak üzere 33 film gösterime girecek. Aynı zamanda resim ve fotoğraf çalışmaları sergilenecek. Bunlar çocukların yaptığı, çocuk gözleriyle araştırıp bulduğu resimler. Resimlere baktığınızda da kendilerini çok iyi ifade ettiklerini göreceksiniz. Bunları izleyen çocuklar da resimleri ailelerine aktarıyorlar. Bu çok güzel bir şeydir. Festivalde çocuk yönetmenlerin filmleri de gösterilecek. Çocuk gözüyle aktarmak çocuğun çocuğu anlamasını daha kolaylaştırıyor." diyerek festival hakkında bilgilere yer verdi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X