Ünlü Yazar Senaristlik Konusunda Seminer Verdi

Senaristler için kılavuz ya da “başucu” kitabı niteliğinde addedilen “Story”nin yazarı Robert McKee Uluslar Arası Boğaziçi Film Festivali’nde seminere katıldı.

Ünlü Yazar Senaristlik Konusunda Seminer Verdi
Ünlü Yazar Senaristlik Konusunda Seminer Verdi Haberimport.com
Senaristler için önemli kaynaklardan birisi olan Story” adlı kitabın yazarı Robert McKee İstanbul’da seminer verdi. Senaristler için kılavuz ya da “başucu” kitabı niteliğinde addedilen “Story”nin yazarı Robert McKee Uluslar Arası Boğaziçi Film Festivali’nde seminere katıldı. Ünlü yazar seminerinde senaristlik ve yazarlık hakkında konuşma yaparak izleyicilerden gelen soruları cevapladı. Bu sene 4’ncüsü düzenlenen Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde çok çeşitli konularda seminerler ve toplantılar tertip edildi. Film ve sinema sektörü ile ilgili bir çok konuda farklı katılımcıların verdiği seminere imza atan festivalde Robert McKee’nin verdiği konulardaki seminerlere yoğun ilgi  vardı.

Robert McKee “TV dizisi” ve “Aksiyon/gerilim” konularını içeren seminerine TV ve sinema dünyasından ünlüler yoğun ilgi gösterdi. Yazarın seminerini takip eden ünlüler arasında Beren Saat, Songül Öden, Tuba Ünsal-Mirgün Cabas, Ahu Yağtu, Süeda Çil, Fatih Artman, Funda İlhan, Yiğit Özşener, Levent Kazak, Asena Tuğal, Şahin Irmak, Murat Eken ve Gülhan Tekin de vardı.  Yoğun bir ünlü katılımına sahne olan seminer Türk sinema ve sanat dünyası için faydalı oldu.
Ünlü yazar seminerinde senaryo yazımı konusunda deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Türk dizileri hakkında da olumlu görüşlerini belirten ünlü yazar şunları söyledi: “Dizileriniz 70 ülkede televizyonlarda gösteriliyor. Hatta o kadar benimseniyor ve seviliyor ki, onlar kendi oyuncularını ve ekibini kurarak dizilerinizi tekrar çekiyorlar” diyerek Türk dizi sektörünün sevilen diziler ürettiğinin altını çizdi.
Senaryo yazarlığının önemli bir meslek olduğuna değinen McKee,“Benim ülkemde senaryo yazarları aynı zamanda yapımcıdır. Onlar sektörü yönetir ve patrondur. Ciddi özgürlükleri vardır.”diyerek senaryo yazarlarının hem yazar hem de yapımcı olduklarının sektör için önemli kişiler olduğunun altını çizdi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X