En Çok Turist Çeken Ülkeler

BM Turizm Ofisi’inin açıkladığı verilere göre geçen yıl en çok turist Fransa’yı ziyaret etti. Ülkemizin de aralarında bulunduğu ilk 10 ülke verileri şu şekilde. 2015 yılı içerisinde turistlerin en çok ziyaret ettiği ülkeler sıralaması:

En Çok Turist Çeken Ülkeler
En Çok Turist Çeken Ülkeler Haberimport.com
Birleşmiş Milletler Turizm Ofisi her sene en çok turistin ziyaret ettiği ülkeleri açıklıyor. BM Turizm Ofisi’inin açıkladığı verilere göre geçen yıl en çok turist Fransa’yı ziyaret etti. Ülkemizin de aralarında bulunduğu ilk 10 ülke verileri şu şekilde.
2015 yılı içerisinde turistlerin en çok ziyaret ettiği ülkeler sıralaması:

FRANSA: Birinci sırada yer alan Fransa’yı 84.5 milyon turist ziyaret etti. Fransa’yı tercih edenler turistler Paris başta olmak üzere tarihi şatolar, üzüm bağları, müzeler turistlerin en çok gezdiği ve ziyaret ettiği yerler arasında. 2015 senesinde en çok tercih edilen ülke sıralamasında birinci olan Fransa 2016 yılında yaşanan terör saldırıları nedeniyle turistlerin tereddüt ile tercih ettiği ülkelerden birisi oldu. Bu senenin turist sayısı rakamları açıklandığında 2016 senesinin Fransa için nasıl geçtiği merak konusu.

ABD: ikinci sırada yer alan Amerika Birleşik Devletleri özellikle film ve müzik sektörlerinin yoğun şekilde turist çekmesi nedeniyle turistlerin tercih ettiği ülke sıralamasında ikinci sırada yer aldı. ABD’yi 77.5 milyon turistin ziyaret ettiği, özellikle Amerika’nın çölleri, sahilleri ve müzik festivallerini tercih eden turistler ABD’de gezilecek çok farklı noktaları ziyaret ettiler.

İSPANYA: üçüncü sırada yer alan ülkeyi tercih eden turistler özellikle İspanya’ya özgü boğa güreşleri, Flamenko ve fiesta için bu ülkeyi tercih ediyorlar. İspanya’yı 2015 yılında 68.2 milyon turistin ziyaret ettiği tespit edilmiş. Festivallerin yanı sıra tarihi saraylar ve mekanları da gezi rotalarına ekleyen turistler İspanya’nın tarihi doğal güzellikleri için ülkeyi tercih ettiler.

ÇİN:  Dördüncü sırada yer alan ülke dünyanın en eski medeniyetlerinden birisi olan Çin. Çin’i tercih eden turistlerin tercih nedenlerinden birisi Çin’in eşsiz tarih dokusu ise diğer bir nedende son yıllarda hızla gelişen Çin ekonomisi olmuştur. Çin’i 2015 yılında 56.9 milyon turist ziyaret etti. Çin’in tarihi zenginliklerinden olan İpek Yolu ve Çin Seddi turistlerin gezileri sırasında uğramadan gitmedikleri yerler arasında.

İTALYA: Beşinci sırada yer alan ülke İtalya 2015 yılında 50.7 milyon turist tercih etti. Roma’nın tarihi dokusunu barındıran ülke tarihi mekanları ve sahilleri ile turistleri kendisine çekiyor. Roma, Venedik, Toskana ve Sicilya’yı gezi güzergahına ekleyen turistler İtalyan yemekleri ile de İtalya’yı tercih ettiler.

TÜRKİYE: Altıncı sırada yer alan Türkiye’yi geçen sene 39.5 milyon turist ziyaret etti. Tarihi ve kültürel eserleriyle İstanbul başta olmak üzere,  Akdeniz ve Ege denizi sahillerinin güzelliklerinden dolayı 39.5 milyon turist Türkiye’yi tercih etti. Türkiye’yi tercih eden turist arasında Ruslar ve Almanlar ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle Rusya ile yaşanan uçak krizinden dolayı 2016 yılı ülkeyi tercih eden turist sayılarının azalacağı tahmin ediliyor.

ALMANYA: yedinci sırada yer alan Almanya’yı geçen sene 35 milyon turist ziyaret etti. Özellikle Oktoberfest’te gibi eğlence etkinlikleri, Kara Ormanlar, Alpler ve Neuschwanstein Kalesi turistlerin tercih ettiği noktaların ilk sıralarında yer alıyor. Turistlerin Almanya’yı tercih etmelerinde diğer bir etken ise 2.Dünya savaşı sırası soykırım anıtları da turistlerin tercih ettiği noktalar arasında yer aldı.

BÜYÜK BRİTANYA: Sekizinci sırada yer alan İngiltere 2015 yılında 34.2 milyon turist ziyareti ile 2015 yılını bitirdi. Britanya’ya gelen turistlerin yarıya yakını İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’yı gezdiler.
MEKSİKA: Dokuzuncu sırada yer alan Meksika 2015 yılında 32.1 milyon turiste kapılarını açmış. Özellikle Maya harabeleri, tapınaklar turistlerin ilk ziyaret ettiği noktaların başında geliyor.

RUSYA: Onuncu sırada yer alan Rusya’yı 2015 yılında 31.3 milyon turist ziyaret etti. Dünya edebiyat tarihinin önemli yazarlarının yetiştiği şehirler başta olmak üzere uçsuz bucaksız Sibirya’yı keşfe gelen yabancı turistler St. Petersburg’un eşsiz mimarisi, Kızıl Meydanı genişliği ile ve Moskova’yı ziyaret ettiler.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X