Son Bir Yılda 108 bin Konut Satıldı

(TÜİK) tarafından her yıl hazırlanan ve ülke genelinde konut piyasasına ait verilerin derlendiği emlak raporu açıklandı.

Son Bir Yılda 108 bin Konut Satıldı
Son Bir Yılda 108 bin Konut Satıldı Haberimport.com
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her yıl hazırlanan ve ülke genelinde konut piyasasına ait verilerin derlendiği emlak raporu açıklandı. Buna göre konut satışları, 2015 Ekim’e oranla %20 civarında artarak 108 bin 918 seviyesine geldi.

İSTANBUL İLK SIRADA

Raporda yer alan verilere göre konut satışları pastasındaki en büyük dilim İstanbul’a ait. 108 bin konut satışının 17 bin adedi İstanbul’da gerçekleşti ve bu da 17’lik bir dilime denk gelmekte. Bu kategoride İstanbul’u diğer mega kentler Ankara ve İzmir takip ediyor. Başkentte toplam 11 bin 564 adet konut satışı gerçekleşirken İzmir’de ise bu rakam 6 bin 50 şeklinde. Ülkede en az konut satışının gerçekleştiği şehirler ise 32 konut ile Şırnak, 13 konut ile Ardahan ve 12 konut ile Hakkari oldu.

BİR YILDA 42 BİNDEN FAZLA SATIŞ OLDU

TÜİK tarafından hazırlanan raporun bir başka alt başlığı ise ipotekli konut satışları şeklinde. Rapora göre 2015 Ekim ile 2016 Ekim arasında kalan süreçte Türkiye genelinde 42 bin 83 konut ipotekli olarak satıldı. Bu rakam aynı zamanda geçen yılkı verilerin %46’sına denk geliyor. İllere göre ipotekli konut satışı tablosunun tepesinde ise yine İstanbul yer alıyor. Şehirdeki 7 bin 310 adet konut ipotekli olarak satılırken bu rakam, toplam rakamın 56’sına denk geliyor.

İLK KEZ SATILANLARIN SAYISI 108 BİN

Raporda en dikkat çekilen kısım ise ilk kez satılan konut sayısı oldu. 108 bin adet konutun 51 bin adedi ilk defa satılırken, bu rakam aynı zamanda ülke genelindeki yeni konut sayısının gün geçtikçe arttığına dair önemli bir gösterge olarak kabul edildi. İstanbul’da 8 bin adet konut ilk defa satış işleminden geçerken bu kategoride İstanbul’u takip eden diğer şehirler ise yine Ankara ve İzmir oldu.
Bir sonraki konut satış raporunun yine TÜİK tarafından Ekim 2017’de yayınlanması bekleniyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X