Advert

Yapay Zekanın Geliştirilmesi İçin Ülkeler Para Musluklarını Açtı

Yapay zeka olarak da bilinen makinelerin öğrenmesi meselesi her geçen gün gündeme daha sık gelmeye başladı.

Yapay Zekanın Geliştirilmesi İçin Ülkeler Para Musluklarını Açtı
Yapay Zekanın Geliştirilmesi İçin Ülkeler Para Musluklarını Açtı Haberimport.com
Yapay zeka olarak da bilinen makinelerin öğrenmesi meselesi her geçen gün gündeme daha sık gelmeye başladı. Artık makineler insanlar gibi bazı şeyleri öğrenerek yapmaya başladılar. Robotlar ile  bilgisayarların birleşimi ile ortaya çıkan bilim dalı olarak da bilinen mekatronik alanındaki gelişmeler baş döndürücü seviyelere geldi. Özellikle otomotiv sektörü başta olmak üzere mekatronik alanındaki gelişmeler ile robotlar her alanda söz sahibi olmaya başlıyor.

İnsansız Hava Araçları
İHA olarak da dilimize geçen insansız hava araçları başta olmak üzere, şoförsüz otomobiller ve diğer bir çok teknolojik alette kullanım alanı bulunan  yapay zekanın geliştirilmesi için ülkeler kıyasıya yarış içerisindeler.

Her Ülke Çalışma İçerisinde
Yapay zekanın öğrenmesi meselesi son zamanlarda bilim adamlarının gündemini hep meşgul etmektedir. ABD başta olmak üzere gelişmekte olan ülkeler yapay zekanın öğrenmesinin iyileştirilmesi yönündeki çalışmalar ve araştırmalar ile bilim dalına yön çizip hedef belirliyorlar. Çin, Rusya ve Hindistan’ında katıldığı yapay zeka gelişim programlarında her ülke bu konuda söz sahibi olabilmek için büyük çabalar ve araştırmalar yapıyor.

Çin Makale Konusunda Öncü
Özellikle Çin’de bu konuda yayınlanan bilimsel makalelerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Çin’de yayınlanan yapay zeka konulu bilimsel çalışmalar şuan itibariyle ABD’de yayınlananlarının çok üzerindedir. Çin’de konu ile ilgili makale sayısındaki ciddi artış olması bu konuda bilimsel ve akademik çalışmaların çok hızlı şekilde devam ettiğinin göstergesi olarak kabul edilmektedir.
Bu konu ile ilgili çalışmalar yapılmasını talep eden Obama yönetimi konu ile ilgili yetkili mercilerden brifingler alarak konunun daima sıcak kalmasını sağlamaktadır.  Politikacılara gerekli şekilde anlatılan konu politikacılardan yeterli desteği görmüş vaziyette.

ABD Söz Sahibi Olmak İstiyor
Yapay zekanın öğrenmesi konusundaki standartların belirlenmesinde söz sahibi olabilmek için gerekli araştırma ve geliştirmelerin zamanında yapılması için para musluklarını açan ABD yönetimi bu konuda başka ülkelerin standart belirlemesine tahammül edemeyecektir. O nedenle yapay zeka gelişimi ve yapay zeka öğrenme süreçlerinin bilimsel olarak geliştirilmesi, yapı taşlarının belirlenmesi ve algoritmaların hazırlanmasında ABD söz sahibi olmak için gerekli olacak her yatırımı yapmak eğiliminde.

Derin Öğrenme
Yapay zekanın gelişmesi için henüz yolun başındayız ama “derin öğren” adı verilen robotların öğrenmesi süreci ise her geçen gün gelişerek devam ediyor. Bilgisayarlara girilen verilerin programlar tarafından analiz edilerek en makul ve mantıklı konu ile alakalı sonuca ulaşılması süreci olarak da bilinen derin öğrenme konusunda Google Now şuan için iyi bir örnek teşkil etmektedir.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X