2017 YGS ve LYS Sınavında Değişiklikler Yapıldı

Üniversitelere giriş için kullanılan çift sınav sistemi olan YGS ve LYS’de bu yıldan geçerli olmak üzere bir dizi değişiklikler yapıldı. 2017 LYS’de açık uçlu soru ile karşılaşacak olan öğrenciler, soruların yorum sorusu olmadığını genel bilgiye dayalı sorular olacağı belirtiliyor.

2017 YGS ve LYS Sınavında Değişiklikler Yapıldı
2017 YGS ve LYS Sınavında Değişiklikler Yapıldı Haberimport.com
2017 LYS’de açık uçlu soru ile karşılaşacak olan öğrenciler, soruların yorum sorusu olmadığını genel bilgiye dayalı sorular olacağı belirtiliyor. 2017’de ilk defa uygulanacak diğer bir değişiklik ise sınavsız geçişin kaldırılması olduğunun altını çizen uzmanlar bu sene direk geçişin kalktığına vurgu yapıyorlar.

22 Aralık 2016’da Belli Oldu
Özellikle son 2 yıldır sınavsız geçiş ve baraj puanların en çok konuşulan konular arasında yer aldığını belirten uzmanlar, 22 Aralık 2016 itibarı ile değişikliklerin netleştiğini dikkat çekiyorlar. 2017 yılından itibaren geçerli olacak değişiklikler ise şunları içeriyor:

Sınavsız Geçiş kaldırıldı
“Meslek liselerine öğrencilerin taleplerini arttırmak amacıyla 2002 yılında getirilen sınavsız geçiş, 2017 ÖSYS dönemi ile kaldırıldı. Bu yıldan itibaren meslek liseleri öğrencileri 2 yıllık ön lisans programlarına katsayı ile yerleşecekler.”

BARAJ PUANI
Öğrenciler YGS’ye girip baraj puanı geçtikten sonra aldıkları puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanına eklenecek olan 0,06 katsayısı ile tercihlerini oluşturacaklar. Uygulamanın detayları açıklanmadı fakat öğrenciler liseden mezun oldukları alanların devamı olan ön lisans programlarına bu katsayılarla yerleşecekler.”

KLAVUZ  2017 OCAKTA
Resmi Gazete’de yayımlanan yazıda mezuniyet ayrımı yapılmadı. Ocak 2017’de yayımlanacak olan kılavuzda herhangi bir ek madde getirilmezse meslek liselerinin eski mezunları da bu yıldan itibaren YGS puanları ile ön lisans tercihlerini oluşturacaklar.”

Puanlar yükselecek mi?
“Meslek liseleri öğrencileri kendi alanlarındaki diğer mezunlarla değerlendirecekleri için puanlarda büyük farklar oluşmayacaktır. Bunu daha önce teknoloji fakültelerinde ve meslek liselerinin devamı olan YGS ile alan 4 yıllık bölümlerde gördük. Şu andan itibaren meslek lisesi öğrencilerinin YGS ile ilgili sıkı bir çalışmaya girmeleri gerekiyor. Açıklama zamanlama olarak biraz geç olabilir fakat çalışmak için geç değil”.

Eğitim fakültelerine 240 bin başarı sıralaması
“Tıp Fakülteleri 40 bin, Hukuk Fakülteleri 150 bin, Mühendislikler 240 bin, Mimarlık 200 bin başarı sırası ile öğrenci alırken 2017 yılından itibaren Eğitim Fakültelerine 240 bin ve üstünde başarı sırasına sahip olan öğrenciler yerleşebilecekler. Eğitim Fakültelerini düşünen öğrencilerin 240 bin başarı sırasına göre çalışmalarını yeniden düzenlemeleri gerekiyor”

YGS ile alan öğretmenlikler artık LYS ile alacak
“Öğretmenlik bölümlerinde de aynı nitelik iyileştirmesini sağlamak adına YGS ile öğrenci alan Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri, Beden Eğitimi ve Spor, Kimya, Okul Öncesi, Özel Eğitim öğretmenliklerinin yerleştirmeleri LYS’ye dönüştürüldü. Bu bölümler için YGS'deki puan türü testlerinin içeriğine uygun, ona paralel bir şekilde LYS'deki puan türü belirlendi. Puan türlerini 2017 Ocak ayında yayımlanacak olan kılavuzda göreceğiz. Özellikle 2016 yılında YGS ile alan öğretmenlik bölümlerini düşünen öğrencilerin LYS çalışmalarını şimdiden planlamaya başlaması gerekiyor.”

İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri için LYS’ye girilecek
“Bu bölümler için de YGS'deki puan türü testlerinin içeriğine uygun, ona paralel bir şekilde LYS'deki puan türü belirlendi”

Açık uçlu sorular
“Yapılan değişikliklerin hepsi hem akademik hem de uygulama alanında niteliği arttırmak adına çok anlamlı fakat yapıcı değişiklikler belki yerleştirme dönemi bitiminde açıklanmalı”
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X