Türkmenistan Yeni Bir Havaalanına Kavuştu

Orta Asya ülkelerinden 5 milyon nüfusa sahip olan doğalgaz zengini olan Türkmenistan’a yeni bir havaalanı yapıldı. Yapılan havaalanı Şahin’e benzer yapısı ile dikkat çekiyor. Toplam maliyetinin 2 milyar 3 milyon dolar olarak gerçekleşen havaalanı 1600 yolcu kapasitesine sahip olan yeni havaalanı ile ülke turizminin canlanması bekleniyor.

Türkmenistan Yeni Bir Havaalanına Kavuştu
Türkmenistan Yeni Bir Havaalanına Kavuştu Haberimport.com
Orta Asya ülkelerinden 5 milyon nüfusa sahip olan doğalgaz zengini olan Türkmenistan’a yeni bir hava alanı yapıldı. Yapılan havaalanı Şahin’e benzer yapısı ile dikkat çekiyor. Toplam maliyetinin 2 milyar 3 milyon dolar olarak gerçekleşen havaalanı 1600 yolcu kapasitesine sahip olan yeni havaalanı ile ülke turizminin canlanması bekleniyor.

Şahin görünüşünde havaalanı

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yapılan yeni havaalanı ülkenin dış dünyaya açılan kapısı mahiyetinde. Şahin’e benzeyen görünüşü ile havaalanları arasında farklılık oluşturması beklenen havaalanın uzun bir çalışmanın eseri. Bir saate toplam 1600 yolcuya sorunsuz hizmet verebilecek teknik yeterliliğe sahip olan yeni bina özellikle ülkeye gelen yabancı turistlerin ülkeye giriş çıkışlarının daha hızlı olması için modern olarak inşa edildi. Birçok sosyal tesisin bulunduğu havaalanı içerisinde yeni ve modern yapısının yanı sıra eşsiz dış görünüşü ile de ülkeye gelen turistlerin dikkatini çekeceğe benziyor. İş ve dış hat yolcuları için hizmet verecek olan yeni havaalanı ülkenin modern yüzünün bir simgesi olacak.

1991 yılından beri bağımsız bir ülke

Türkmenistan 1991 yılında bağımsızlığını kazandı. Sovyetler Birliği içerisinde özerk bir cumhuriyet olan ülke 1991 yılında bağımsız oldu. O günden bu güne ülke refahı için bir çok yatırımlar yapılan ülkede rüşvet ve diğer sorunlar yaşayan insanları zor durumda bırakıyor. 5 milyon nüfusa sahip olan ülkenin en önemli gelir kaynağı ide doğalgaz. Dünyada doğalgaz ihraç eden önemli ülkelerden birisi olan Türkmenistan milli gelirinin büyük bir kısmını doğalgazdan karşılamaktadır.

Editör: İbrahim Atalay
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X