Yeni Anayasa Teklifinin Detayları Belli Oldu

Anayasa değişiklik paketinde yer alan değişikliğe göre Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kaldırılıyor.

Yeni Anayasa Teklifinin Detayları Belli Oldu
Yeni Anayasa Teklifinin Detayları Belli Oldu Haberimport.com
AKP ve MHP’nin üzerinde anlaştığı anayasaya değişikliği teklifi meclisteki AKP’li 316 milletvekilin imzası ile TBMM Başkanlığı’na verildi.  Değişiklik düşünülen anayasa paketinde partili Cumhurbaşkanı’nın yanı sıra üst düzey yargı kurumlarında da köklü değişiklik öngörüyor. Anayasa değişiklik paketinde yer alan değişikliğe göre Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kaldırılıyor. Kaldırılan bu kurumlardan Anayasa Mahkemesine gönderilen üyeler gönderilmeyeceği için 17 olan Anayasa Mahkemesi üye sayısı 15’e düşürülecek.

Yine aynı değişiklik taslağında Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nda  (HSYK) da değişiklik yapılacak. İsmindeki “Yüksek” kelimesi kaldırılarak ismi “Hâkimler ve Savcılar Kurulu” olacak. Ayrıca 22 olan HSYK’nın üye sayısı 12’ye düşürülüyor.  Yine HSYK Başkanı olarak Adalet Bakanı olarak kalıyor. Adalet Bakanı Müsteşarı kuruldan çıkarılıyor. Yine HSYK’daki daire sayısı 3 ten 2’ye düşürülüyor.

Yeni anayasa teklifinin detayları şöyle:

* Cumhurbaşkanı yürütmenin başı olacak ve başbakanlık kalkacak. Partisiyle ilişiği kesilmeyecek cumhurbaşkanının kararname çıkarma yetkisi olacak.
* Cumhurbaşkanı’nın cezai sorumluluğu olacak. Cumhurbaşkanı’nın Yüce Divan’a sevki için 401 milletvekilinin oyu gerekecek.
* Cumhurbaşkanına Meclis’i fesih yetkisi verilecek, bu durumda kendi görevi de sona erecek.
* Cumhurbaşkanının parti üyeliği 2018’de, cezai sorumluluğu 2019’da başlayacak.
* Cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı yardımcıları, bakanlar ve üst düzey kamu görevlilerini atamaya yetkili olacak.

Milletvekili Sayısı 600'e Çıkıyor

* Milletvekili sayısı 2019 sonrası için 600 olarak öngörülürken yedek vekillik de teklifte yer alıyor.
* Seçilme yaşı 18’e düşüyor.
* OHAL ilan etme yetkisi cumhurbaşkanında olacak. OHAL ilanı Meclis’in onayına sunulacak.
* Bazı düzenlemelerin referandumdan hemen sonra hayata geçmesi, sistem değişikliği ile ilgili düzenlemelerin de seçimlerin yapılacağı 2019 yılında hayata geçmesi öngörülüyor.
* Yerel seçimler 2019’un mart ayında yapılacak.
* Cumhurbaşkanı, ‘doğuştan’ Türk vatandaşı olanlar arasından seçilecek.

AYM, HSYK ve askeri yargıda değişiklik

* HSYK’nın seçim sistemi değişecek. Üyelerin yarısını Cumhurbaşkanı, diğer yarısını Meclis seçecek. Meclis’teki seçimde 5’te 3 çoğunluk aranacak. İki turda bulunamazsa, üye kura ile belirlenecek.
* Askeri yargı kalkacak.
* Anayasa Mahkemesi’ndeki askeri yargı üyeliği sona erecek. Mevcut üyelerin görev süresi devam edecek. Süre bitişinde AYM 15 üyeden oluşacak.
* Jandarma Genel Komutanlığı MGK’dan çıkacak.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X