Advert

Anatolian Rock Revival Project ile 60'lı Yıllara Yolculuk

Anadolu Rock tabirini orta yaş üstü herkes duymuştur. Genellikle 60’lı, 70’li yıllarda Barış Manço’dan Cem Karaca’ya, Erkin Koray’dan, Fikret Kızılok’a, sanatçıların yanı sıra Moğollar başta olmak üzere birçok grup ve müzisyenin yapmış olduğu ve günümüzde de dinlenilen eserlerden oluşan müziklerden oluşmaktadır. O dönem müzikleri yeniden gün yüzüne çıkıyor.

Anatolian Rock Revival Project ile 60'lı Yıllara Yolculuk
Anatolian Rock Revival Project ile 60'lı Yıllara Yolculuk Haberimport.com
Anadolu Rock tabirini orta yaş üstü herkes duymuştur. Genellikle 60’lı, 70’li yıllarda Barış Manço’dan Cem Karaca’ya, Erkin Koray’dan, Fikret Kızılok’a, sanatçıların yanı sıra Moğollar başta olmak üzere birçok grup ve müzisyenin yapmış olduğu ve günümüzde de dinlenilen eserlerden oluşan müziklerden oluşmaktadır. O döneme damga vurmuş müzikler bir merakın verdiği araştırma sonucu yeniden gün yüzüne çıkıyor.

Anatolian Rock Revival Project ile 60'lı Yıllara Yolculuk

Anatolian Rock Revival Project adı ile o yılların müzikleri yeniden dinleyicileri ve Anadolu Rock sevenler ile buluşacak. Özellikle Cem Karaca, Moğollar, Erkin Koray, Silüetler, TPAO Batman Senfoni Orkestrası başta olmak üzere Selda Bağcan, Nejat Yavaşoğulları’nın eserleri yeni bir anlayış ile yeniden sevenlere sunuluyor. Projenin temel prensibi sanatçıların o dönem söylediği eserleri ya orjinallerini bulup aynen kullanmak yada iyileştirip şarkıya özel üretilmiş illüstrasyon ile yeniden dijitalleştirmekten oluşuyor.

illüstrasyonlar Gönüllülerin Elinden Çıkıyor

Anadolu Rock sevenlerin tekrar aynı ilk dinledikleri gibi heyecan duyarak dinleyecekleri eserlerin illüstrasyonlarını birden çok çizer oluşturuyor. İllüstrasyonların oluşturulması tamamen gönüllülük esasına göre yapılıyor. Müzik severler başta olmak üzere çizerlerinde katkılarını esirgemediği proje şimdiden cidd yol kat etmiş vaziyette.

HERŞEY KÜÇÜK BİR MERAKLA BAŞLIYOR
Türkiye’de 70’li yıllara da damgasını vuran Anadolu Rock müziği ve etkilerini gösterecek olan bu proje tamamen kişisel bir merakın ürünü. Her şey koordinatör Gökhan Yücel’in, TPAO Batman Senfoni Orkestrası’nın o dönem seslendirdiği birkaç parçayı dinlemesi ile başlıyor. Orkestranın böyle kayıtları varsa başka neler var diye dönem araştırması yapınca karşısına bir döneme damga vurmuş bir çok sanatçı ve bir çok eser çıkmış. Bu eserlerin yeni nesle tanıtılması adına eserlerin illüstrasyon eşliğinde yeniden dijitalleştirilmesi projesi geliyor. Birkaç sanatçıya ait eserlerle başlayan koordinatör Gökhan Yücel işi ilerletince proje derinlik kazanıyor. İllüstrasyon konusunda kendisine yardım etmek için birden çok illüstrasyon sanatçısı kendisine ulaşıp yardım ediyor. Projeye destek amacı ile illüstrasyon çizerlerin yanı sıra grup ve sanatçı önerenlerde oluyor.

Dünya Geneli Takipçiler Var
O döneme ait bütün sanatçıların bu şekilde yeniden yorumlanması ve eserlerin dijital hale getirilmesi belki mümkün olmaya bilir ama yapılan işe ve girişilen proje Türk müzik dünyası adına önemli bir adım. Projede ele alınan eserlerin illüstrasyonları QR kodu sayesinde çizilen illüstrasyon eşliğinde müzik dinlene bilinmekte. Anatolian Rock Revival Project ‘in hem yurt içinden hem de yurt dışından sıkı takipçileri mevcut. 
Editör: Sevgi Çakır
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X