Çavuşoğlu: Zayıfsın, sonra kabadayılık yapmaya kalkıyorsun

Çavuşoğlu, Irak’lı mevkidaşının sözlerine şu sözler ile cevap verdi: “Zayıfsın, sonra kabadayılık yapmaya kalkıyorsun”. Çavuşoğlu’nun bu sözleri hem yerel medyada hem de uluslar arası medyada geniş yer buldu.

Çavuşoğlu: Zayıfsın, sonra kabadayılık yapmaya kalkıyorsun
Çavuşoğlu: Zayıfsın, sonra kabadayılık yapmaya kalkıyorsun Haberimport.com
Türkiye ile Irak arasındaki gerginlik ilgili bakanların açıklamaları ile devam ediyor. Türkiye’nin sınıra asker ve askeri malzeme sevkiyatı ile ilgili Irak Başbakanı Haydar El Ebadi’nin, “Türkiye ile savaşmak istemiyoruz, Türkiye ile karşı karşıya gelmek istemiyoruz ama bu olursa buna da hazırız,” sözleri ile tırmanışa geçen konuyla alakalı Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan cevap gecikmeden geldi.

KABADAYILIK YAPMAYA KALKMA

Çavuşoğlu, Irak’lı mevkidaşının sözlerine şu sözler ile cevap verdi:  “Zayıfsın, sonra kabadayılık yapmaya kalkıyorsun”. Çavuşoğlu’nun bu sözleri hem yerel medyada hem de uluslar arası medyada geniş yer buldu.

IRAK'IN GÜVENLİĞİ

Antalya’da bulunan Çavuşoğlu konuyla alakalı sorulan soruya sevkiyatın Bağdat hükümeti ile olmadığının altını çizdiği açıklaması şu şekilde; “Sen niye art niyetli düşünüyorsun? Kendi tedbirimizi alıyoruz, size de yardım ediyoruz. Irak’ın güvenliği bizim güvenliğimiz kadar önemlidir,” sözleri ile Bağdat hükümetine yardımcı olacaklarını bildirdi.

MUSULU NEDEN TERÖRE BIRAKTIN

Bağdat hükümetine Musul’u neden terör örgütlerine teslim ettin diyerek seslenen Çavuşoğlu; “Kaldı ki senin gücün varsa niye Musul’u terör örgütlerine teslim ettin? Madem bu kadar güçlüsün, niye PKK yıllardır topraklarını işgal ediyor, mücadele edemiyorsun. Zayıfsın, sonra kabadayılık yapmaya kalkıyorsun. Retorik içine giriyorsun. Bunlar bizim için boş şeyler. Biz kendi tedbirlerimizi alacağımızı daha önce ilan ettik. O tedbirleri de alacağız.” diyerek sözleriyle Bağdat hükümetine yüklendi.
FIRAT KALKAN KONUSU
Fırat Kalkanı operasyonuna da değinen Çavuşoğlu “Türkmen kardeşlerimize yönelik tehdide karşı yapıldığını” belirtti. “Eğittiğimiz yerel güçler burada mücadelenin içinde. Diğer taraftan Türkmen kardeşlerimize yönelik de bir tehdit oluşmaya başladı. Şimdi hiç kimse ‘Irak’taki Türkmenler’den size ne’ diyemez. Oradaki Türkmen kardeşlerimizin dertleri bizim dertlerimizdir.” Diyerek Türkmenlerin dertleri bizim derdimizdir sözleri ile konunun öneminden bahsetti.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X