Partilerin Gündeminde Musul Operasyonu Vardı

Salı günleri TBMM’de parti grup toplantıları yapılıyor. Partilerin dünkü grup toplantılarında liderlerin ana gündemi Musul Operasyonu ve Türkiye’nin operasyon karşısında aldığı tutum ve tavır oldu. Ak Parti, CHP, MHP ve HDP liderlerinin gündemi Musul Operasyonuydu.

Partilerin Gündeminde Musul Operasyonu Vardı
Partilerin Gündeminde Musul Operasyonu Vardı Haberimport.com
Salı günleri TBMM’de parti grup toplantıları yapılıyor. Partilerin dünkü grup toplantılarında liderlerin ana gündemi Musul Operasyonu ve Türkiye’nin operasyon karşısında aldığı tutum ve tavır oldu.

Ak Parti
AK Parti grubunda konuşan Başbakan Binali Yıldırım TSK’nın ve Türk Hava Kuvvetlerinin gerek olması halinde operasyona katılacağının altınız çizdiği konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “masada da operasyonda da olacağız” sözlerini desteklediğini belirtti. Türk hava kuvvetlerinin koalisyon güçleri içinde yer aldığının da bilinmesi gerektiğine değinen Yıldırım Musul’da Türkiye’nin işi yok diyenlerin bu birliktelik ile gerekli cevabı aldığını belirtti. Operasyon hakkında detay bilmediğini belirten Yıldırım, Türk hava kuvvetlerinin operasyonda yer alıp almadığın sorulması üzerine bu cevabı verdi. Yıldırım önemli olanın operasyonda yer almak olduğunu belirti.

CHP
CHP grup toplantısında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasında başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere hükümet yetkililerini ve uyguladıkları politikaları eleştirdi. Konuşmasında Musul operasyonu hakkında TBMM yeterli şekilde bilgilendirilmemiştir. Hükümet yetkilerinin söyledikleri birbirinde farklı farklıdır diyerek hükümeti eleştiren Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ında sorumluluğun olmadığı haliyle hükümetin yetkilerini kullanması gerektiğini belirtti. Kerkük konusundaki son gelişmelerle ilgili MHP lideri Bahçeli’ye de seslenen Kılıçdaroğlu kimsenin kendilerinin milliyetçiliklerini sorgulamaması gerektiğini belirtti.

MHP
MHP grup toplantısında konuşan Devlet Bahçeli, konuşmasında Türkiye’nin Musul konusunu seyredemeyeceğine değinen Bahçeli Kerkük, Türkmeneli, Telafer’in Türk yurdu olduğunu buralarda yaşanan savaşın sonucunda olaşacak dram ve mülteci sorunlarının Türkiye’yi yakından ilgilendirdiği üzerinde durdu. Türkiye’nin konuyu enine boyuna düşünmesi gerektiğinin öneminden bahsetti.

HDP
HDP grup toplantısında konuşan Selahattin Demirtaş, Türkiye’nin bölgede yanlış müttefik seçtiğini belirttiği konuşmasında Türkiye’nin diğer ülkeler nazarında  İŞİD destekçisi bir ülke olarak görüldüğünün altını çizdi. Konuşmasında Türkiye’nin daha önce bölge üzerinde yaptığı ve uyguladığı politikaları eleştiren Demirtaş, mezhepçilik ve ırkçılık yapılmasa idi durumlar bu konuma kadar gelmezdi diyerek konuşmasına devam etti.
Editör: İbrahim Atalay
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X