Google Mobil İndex Hizmetini Devreye Soktu

Google gözünde mobil sayfalar daha değerli hale geldi. Mobil platformlar için özel indeks hazırlayacağını ekim ayında duyuran firma geçen hafta bu uygulamayı kullanıma sundu. Google arama sayfasında fazla bir değişiklik yapılmadı.

Google Mobil İndex Hizmetini Devreye Soktu
Google Mobil İndex Hizmetini Devreye Soktu Haberimport.com
Son yıllarda internet trafiği mobil cihazlara kaymış vaziyette. Bu kaymanın neticesi olarak teknoloji yeni geliştirdikleri ürünleri mobil cihazlara göre dizayn ediyorlar. İnternet arama motoru denince ilk akla gelen google’da bu konuda yeni çalışmalar yapıyor. Mobil platformlar için özel indeks hazırlayacağını ekim ayında duyuran firma geçen hafta bu uygulamayı kullanıma sundu.  Google arama sayfasında fazla bir değişiklik yapılmadı. Aramalarda mobil uyumlu sitelerin ön plana çıkacağı uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Arama sonuçlarında mobil siteler ön plana çıkacak, mobil sitesi olan web sayfaları o nedenle daha avantajlı konuma gelmiş oldu.

MOBİL- WEB'İN ÖNÜNE GEÇTİ
Google arama sonuçlarını bundan önce web tabanlı yapıyordu. Mobilden gelen kullanıcı arama yaptığında web tabanlı içerik ön plana çıkıyor. Mobil kullanıcı aradığı bilginin olduğu sayfaya girdiğinde ise web ile mobil içeriğin farklı olmasından dolayı aranılan bilgi ile bulunan bilgi arasında farklılıklar doğuyordu. Bu gibi sorunların önüne geçmeyi hedefleyen google bundan sonra mobil sayfalara arama sonuçlarında daha fazla yer vererek bu sorunun önüne geçmeyi hedefliyor.
Geliştirdiği ve bundan sonra uygulayacağı yöntemi duyuran google web geliştiricilere de neler yapmaları gerektiği hakkında önerilerde bulunuyor.
 
  • Eğer farklı platfromlara uyumlu olarak tasarımını düzenleyebilen duyarlı (responsive) bir web sitesine sahipseniz ve her platformda aynı içerikleri sunuyorsanız bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Eğer farklı platformlara farklı içerikler sunuyorsanız bunu değiştirmeniz gerekebilir.
  • Hem masaüstünde hem de mobil sürümde yapılandırılmış işaretleme dili kullandığınızdan emin olun. Bunu Structured Data Testing Tool kullanarak kontrol edebilirsiniz. Mobil sitenize yapılandırılmış veri eklerken, o belgenin içeriği ile ilgisi olmayan çok büyük boyutlarda işaretleme dili kullanmamaya dikkat edin.
  • Robots.txt test aracını kullanarak mobil versiyonunuzun Googlebot tarafından erişilebilir olduğundan emin olun.
  • Sitelerin ‘canonical’ linkler için değişiklik yapmasına gerek yok. Bu linkler yine mobil ve masaüstünden arama yapan kullanıcılara uygun sonuçları göstermek için kullanılmaya devam edecek.
  • Eğer Arama Konsolu’nda sadece masaüstü sitesini doğrulamış bir site yöneticisiyseniz, mobil versiyonda da bu doğrulamayı yapmayı ihmal etmeyin.
  • Eğer sadece masaüstü siteniz varsa masaüstü aramalarında siteniz indekslenmeye devam edecek. Sitenizin mobil versiyonunu hazırlıyorsanız, halihazırda çalışan masaüstü tabanlı bir web sitesi, henüz tamamlanmamış mobil versiyondan daha etkili olabilir. Mobil site tamamen hazır olmadan yayına almamak daha doğru bir karar olabilir.
Uygulamanın tamamen sonuçlanmadığının bilinmesi gerekiyor. Yapılacak değişiklik nedeniyle karşılaşılan sorunlar için google ile iletişime geçilmesi gerektiğinin altını çizen yetkililer ilerleyen zaman diliminde mobil sayfaların oranında artış yaşanacağını belirtiyorlar.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X