Google Piyasaya Yeni 2 Akıllı Saat Modeli Sunacak

Google önümüzdeki yıl içerisinde 2 yeni model ile saat severlerin karşısına çıkacak.

Google Piyasaya Yeni 2 Akıllı Saat Modeli Sunacak
Google Piyasaya Yeni 2 Akıllı Saat Modeli Sunacak Haberimport.com
Akıllı cihazlar alanında her geçen gün yenilikler insanlara sunuluyor. Akıllı cihaz kategorisinde telefondan sonra gelen akıllı saat alanında söz sahibi olmak isteyen dünyanın teknoloji devi Google önümüzdeki yıl içerisinde 2 yeni model ile saat severlerin karşısına çıkacak.

Android Wear 2.0 işletim sistemi

Google’ın Android Wear Ürün Müdürü Jeff Chang, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde Google’ın iki adet yeni akıllı saati piyasaya süreceği iddialarını doğruladı. Yeni cihazlar Android Wear 2.0 işletim sistemi ile kullanıma sunulan ilk akıllı saatler olacak.

Yeni Modeller Google Markasını Taşımayacak

Yeni modeller Google ya da Pixel markasını taşımayacak. Akıllı saatin üzerine kurulacağı Android Wear 2 platformunu geliştiren Google, marka ve pazarlama işini üreticilere devrediyor. Yeni cihazların da daha önceden Android Wear platformu ile akıllı saat üreten markalardan birisi tarafından geliştireceği belirtildi. Bu markalar arasında Motorola, LG, Huawei, Asus gibi teknoloji şirketlerinin yanı sıra Tag Heuer ve Michael Kors gibi moda şirketleri de bulunuyor. Chang bu ortaklık modelini Google’ın Nexus akıllı telefon programına benzetti.

Android Wear 2 Modelleri

Google’ın yeni akıllı saatlerinin tanıtılmasının ardından bazı mevcut Android Wear saatler de yeni platforma geçecek. Önümüzdeki yıl Android Wear 2 platformuna güncellenecek olan akıllı saatlerin listesi şu şekilde:
Moto 360 Gen 2
Moto 360 Sport
LG Watch Urbane 2nd Edition LTE
LG Watch Urbane
LG G Watch R
Polar M600
Casio Smart Outdoor Watch
Nixon Mission
Tag Heuer Connected
Fossil Q Wander
Fossil Q Marshal
Fossil Q Founder
Michael Kors Access Bradshaw Smartwatch
Michael Kors Access Dylan Smartwatch
Huawei Watch
Huawei Watch Ladies
Asus ZenWatch 2
Asus ZenWatch 3

iOS desteği

Android Wear 2’de bazı yeni özellikler kullanıma sunulacak. Bunlar arasından en dikkat çekeni akıllı telefona ihtiyaç duymadan çalışabilen uygulamalar. Ayrıca Android Pay desteği ve Google’ın sesle kontrol edilen asistanı da yeni platformla birlikte akıllı saat kullanıcılarına sunulacak.

Ocak ayında beşinci ve son ön sürümü yayınlanacak olan Android Wear 2.0’a gelen en büyük değişikliklerden birisi de iOS desteği. Platform artık iOS cihazlarla birlikte kullanılabilecek. Böylece iPhone sahibi kullanıcılar Apple Watch dışında pek çok yeni alternatife sahip olacak. Chang ayrıca Android Pay’in de iOS platformunda kullanılabileceğini belirtti.

Piyasa istenen konumda değil

Yeni cihazların birkaç hafta sonra başlayacak olan CES fuarında tanıtılması daha sonra da Baselworld fuarında tekrar karşımıza çıkması bekleniyor. Akıllı telefon pazarının yanında oldukça sönük kalan akıllı saat pazarı çoğunlukla Apple tarafından domine edilmiş durumda. Google pek çok çalışma ortağına rağmen piyasada istediği payı elde edebilmiş değil. Android Wear kullanmayan Samsung, pazarda Apple’ı zorlayabilen tek şirket konumunda. Spor takip cihazı üreticisi Fitbit de akıllı saat girişimi Pebble’ı satın alarak pazarda kendisine yer edinmek istiyor.

Akıllı Saat Piyasası Büyüyecek

Şimdiye dek beklenen talep oluşmamış olsa da Chang akıllı saat piyasasının kalıcı olduğuna inanıyor. “Bu bir sprint değil, maraton” diyen Chang, çok farklı ortaklarla birlikte çalışmanın uzun vadede Google’ı başarıya taşıyacağını düşünüyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X