Kendi elektriğini üreten cep telefonları gerçek oluyor!

Kullandığımız cihazların enerji ihtiyacını karşılamak, o cihazları daima açık tutmak için çok çeşitli yöntemler geliştirilmekte. En son geliştirilen teknoloji ile radyo dalgaları ile telefonunuz şarj edilebilinecek.

Kendi elektriğini üreten cep telefonları gerçek oluyor!
Kendi elektriğini üreten cep telefonları gerçek oluyor! Haberimport.com
Gelişen teknoloji ile insanların kullandığı cihazların enerji ihtiyacı her geçen artmakta. Kullandığımız cihazların enerji ihtiyacını karşılamak, o cihazları daima açık tutmak için çok çeşitli yöntemler geliştirilmekte. En son geliştirilen teknoloji ile radyo dalgaları ile telefonunuz şarj edilebilinecek. Yeni geliştirilen bu teknoloji ile cihazlar ile enerji kaynağı arasındaki kablolardan kurtulunacak olunacak.

Radyo frekanslarının farklı amaçlar için kullanılması ilk değil. Yeni geliştirilen bu teknoloji sayesinde radyo frekansları ile enerji aktarımı yapılacak. Radient Micro-Tech firmasının yeni bir çalışmasından dolayı iddia ettiği teze göre telefondan çıkan radyo dalgaları sayesinde telefon şarj edilebilecek. Bu düşünce sadece iddia olmakla kalmamış bu teknolojiyi kullana iki tane de patent dahi alındı.

İddiaya göre telefondan çıkan radyo sinyalleri yüklenmiş olduğu ve taşıdığı enerji sayesinde kendisini şarj edebilecek. Telefona ekstradan yerleştirilecek iki anten gelen bu radyo sinyallerini toplayacak ve pilinin şarj edilmesi için kullanılır hale getirecek. Antenler tarafından toplanan radyo sinyalleri telefona şarj desteği sunacak. Bu şekilde olacak telefonların günlük şarj sürelerinin %30 artacağı tahmin ediliyor.

Şuan için bu teknolojiye ait ABD’de patent ofisinden alınmış patentler olmakla beraber henüz bu şekilde enerji üreten bir ürün piyasada mevcut değil. Buna benzer kendi elektriğini üreten motorlar, arabalar vb aletler geliştirilme aşamasında ama henüz %100 verim sağlayan bir ürün geliştirilemedi. İlerleyen zaman dilimlerinde %100 e yakın enerji tasarrufu yapan yada kendi enerjisini yeniden oluşturan ürünler geliştirilebilinir. 
Editör: Levent Örün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X