Sosyal paylaşım siteleri

En favori Sosyal Paylaşım Siteleri ve Sosyal medya siteleri, Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Google Plus gibi en çok kullanılan sosyal paylaşım yapabileceğiniz web sitelerini sizler için listeledik.

Sosyal paylaşım siteleri
Sosyal paylaşım siteleri Haberimport.com
Sosyal medya olarak dilimize giren “social media” nın kullanıcı sayısı her geçen gün artmakta. Son yapılan araştırmalar "sosyal medya kullanıcısı" sayısının 2 milyardan fazla olduğunu gösteriyor. Dünya ile birlikte Türkiye'de de akıllı cep telefonları ve taşınabilir cihazların yaygınlaşmasıyla ile sosyal paylaşım kullananların sayısı her geçen gün artmaktadır.  Türkiye’de şuan 40 milyondan fazla sosyal medya hesabı olduğu tahmin ediliyor. Bu oran Türkiye’nin nüfusu göz önüne alındığında ise %50 ‘ye denk gelmektedir. Buda her iki kişiden birisinin sosyal medya kullanıcısı olduğu tezini ortaya çıkarmaktadır.

Sosyal Medya Siteleri – En Çok Kullanılan Paylaşım Siteleri

Dünya geneline bakıldığında hiçbir buluş veya teknoloji internet ve internetin nimeti olan sosyal medya kadar hızlı yayılmamıştır. Radyo icat ediliyor, zaman içinde kullanan sayısı artıyor tam 38 yıl sonra 50 milyon dinleyiciye ulaşıyor. Aynı şekilde televizyonda buna benzer bir kader yaşıyor. Televizyon, 13 sene sonra anca 50 milyon seyirciye ulaşabiliyor. CERN laboratuarlarında bilimsel çalışmaların yanı sıra teknolojiye yön veren çalışmalarda yapılmaktadır.

 Sizler için çok yaygın olarak kullanılan sosyal medya sitelerini (sosyal paylaşım siteleri) ni bu yazıda listeledik.

Sosyal Medya Siteleri – En Çok Kullanılan Paylaşım Siteleri​
 
Facebook - Sosyal Paylaşım Sitesi
Facebook
https://www.facebook.com
2003 yılının sonlarına doğru Mark Zuckerberg tarafından yazılmaya başlanan Facebook'un ilk olarak amacı, Columbia Üniversitesi başta olmak üzere çeşitli Amerikan üniversitelerindeki öğrenciler arasındaki bağlantıyı güçlendirmekti. Üniversitelere yayılmaya başladıktan sonra, finansman, medya gibi noktalara odaklanılarak Facebook'un güçlendirilmesi amaçlandı.
Twitter - Sosyal Paylaşım Sitesi
Twitter
https://twitter.com
2006 yılında Jack Dorsey tarafından geliştirilmesinden bu yana Twitter, dünya çapındaki popülaritesini gün geçtikçe arttırmış ve içerdiği uygulamaların programlama arayüzünün kısa mesaj gönderim ve alımı konusundaki olanaklarıyla internet dünyasının SMS'i olarak anılmaya başlamıştır. 25 Nisan 2011 tarihinden itibaren Türkçe olarak kullanılabilir hale gelmiştir.
Googleplus - Sosyal Paylaşım Sitesi
Google+
https://plus.google.com

Google+ (bazen Google Plus olarak da bahsedilir ve G+ şeklinde kısaltılır), kurucusu olan Google tarafından yönetilen sosyal ağ ve kimlik doğrulama hizmeti.

instagram - Sosyal Paylaşım Sitesi
Instagram
https://www.instagram.com
Instagram, sosyal medyada ücretsiz fotoğraf ve video paylaşma uygulaması. Ekim 2010'da kurulduğunda, kullanıcılarına çektikleri bir fotoğraf üzerinde dijital filtre kullanma ve bu fotoğrafı Instagram'ın da dahil olduğu, sosyal medya servisleri ile paylaşma imkanı tanımıştır.
linkedin - Sosyal Paylaşım Sitesi
Linkedin
https://www.linkedin.com
LinkedIn, iş dünyasındaki kişilerin diğer kişilerle iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan profesyonel sosyal paylaşım platformudur. Aralık 2002'de kurulan LinkedIn'in web sayfası 5 Mayıs 2003'te kullanıma açıldı.
tumblr - Sosyal Paylaşım Sitesi
Tumblr
https://www.tumblr.com
Tumblr, ABD menşeli sosyal ağ ve blog sitesidir. David Karp tarafından Şubat 2007'de kurulmuştur. Kuruluşun ardından iki hafta içinde 75.000 kullanıcıya ulaşan site sırf ABD'de toplam 13.4 milyon kullanıcıya sahiptir.
periscope - Sosyal Paylaşım Sitesi
Periscope
https://www.periscope.tv
Periscope, iOS ve Android platformları için geliştirilen görüntülü canlı yayın uygulamasıdır. Uygulama, Kayvon Beykpour ve Joe Bernstein tarafından geliştirildi. Yayın hayatına başlamadan 2015 yılında Twitter tarafından satın alındı.
Vkontakte - Sosyal Paylaşım Sitesi
Vkontakte
https://vk.com
Vkontakte (Rusça: В Контакте), Rusya'da ve Ukrayna'da en çok kullanılan sosyal web sitesidir.
pinterest - Sosyal Paylaşım Sitesi
Pinterest
https://pinterest.com
Pinterest, her türlü görselin paylaşıldığı ve pano sistemiyle çalışan bir sosyal platformdur. İlk kez Aralık 2009'da Ben Silbermann, Evan Sharp ve Paul Sciarra tarafından kavramsallaştırılmıştır. 
flickr - Sosyal Paylaşım Sitesi
Flickr
https://www.flickr.com

Flickr, Yahoo şirketinin fotoğraf paylaşım sitesidir. Şubat 2004'te Ludicorp tarafından geliştirilmiş, ve Mart 2005'te Yahoo tarafından 35 milyon dolara satın alınmıştır.

last fm- Sosyal Paylaşım Sitesi
Last.fm
http://www.last.fm
Last.fm, 2002 yılında Londra'da kurulan bir internet radyosu ve kardeş proje Audioscrobbler ile Ağustos 2005'te birleşmiş bir müzik önerme sistemidir.
yelp - Sosyal Paylaşım Sitesi
Yelp
http://www.yelp.com
Yelp 2004'te insanların restoranlar, diş hekimleri ve kuaförler gibi her türlü harika yerel işletmeyi bulmalarına yardım etmek için kuruldu.
hi5 - Sosyal Paylaşım Sitesi
Hi5
http://www.hi5.com
Hi5, San Francisco, California merkezli 2004 yılında kurulmuş bir sosyal ağ sitesidir.
Snapchat - Sosyal Paylaşım Sitesi
Snapchat
https://www.snapchat.com
Snapchat; Evan Spiegel, Bobby Murphy ve Reggie Brown tarafından akıllı telefonlar için geliştirilmiş, platformlar arası çalışma özelliğine sahip bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Kullanıcıların birbirlerine yazılı metin, fotoğraf , ses veya video göndermesini sağlar.
usedust - Sosyal Paylaşım Sitesi
Use Dust
https://www.usedust.com/
Akıllı Telefonunuza yüklenen SMS mesajlaşma programı.  Yollanan mesajlar 24 Saat içerisinde otomatik olarak siliniyor.
reddit - Sosyal Paylaşım Sitesi
Reddit
https://www.reddit.com
Reddit Conde Nast Digital şirketine ait bir sosyal haber sitesidir. Kullanıcılar link paylaşabildikleri gibi kendi yazdıkları yazıları da siteye yükleyebilirler. Paylaşılan içerikleri kullanıcılar "Aşağı" ve "Yukarı" butonlarıyla oylayabilirler.
meetup - Sosyal Paylaşım Sitesi
Meetup
https://www.meetup.com/
Meetup gerçek hayattaki grup buluşmalarını kolaylaştıran bir sosyal ağdır. Meetup web sitesi üyelerinin politika, kitaplar, oyunlar, filmler, sağlık, evcil hayvanlar, kariyer ve benzeri birçok ayni ilgi alanına sahip kişilerin bir araya gelerek oluşturduğu grupları bulmasına ve katılmasına olanak sağlar.
path - Sosyal Paylaşım Sitesi
Path
https://path.com
Bire bir ve çok özel mesajlaşma ve paylaşım gerçekleştirebiliyorsunuz.
disqus - Sosyal Paylaşım Sitesi
Disqus
https://disqus.com
Disqus web siteleri ve çevrim içi topluluklara yönelik yorum yönetim platformu. Disqus platformu; aralarında sosyal medya entegrasyonu, kullanıcı profilleri, spam ve yorum yönetimi, sayısal analiz, e-posta ile bildirimi gibi birçok özelliğe sahiptir.
stumbleupon - Sosyal Paylaşım Sitesi
Stumbleupon
http://www.stumbleupon.com
StumbleUpon, kullanıcılarına yeni siteler keşfetme ve bu siteleri oylama imkânı sunan bir web sitesi ve tarayıcı eklentisidir.
peach - Sosyal Paylaşım Sitesi
Peach
http://peach.cool
Kendiniz olmak için eğlenceli ve basit bir sosyal medya uygulaması.
Tuenti - Sosyal Paylaşım Sitesi
Tuenti
https://www.tuenti.com
Tuenti İspanya merkezli sosyal ağ servisidir, kısaca "İspanyol Facebook"da olarak da anılır.Kurucusu Zaryn Dentzel'dir, Servis ilk zamanlar yerel olarak bilinsede 2012 yılında dünya pazarına açıldı.
Smugmug - Sosyal Paylaşım Sitesi
Smugmug
https://www.smugmug.com
SmugMug, fotoğraflarınızı çevrimiçi olarak güvenli bir şekilde depolamanızı, paylaşmanızı ve satmanızı kolaylaştırır. Muhteşem, güvenli, çevrimiçi fotoğraf paylaşımı sitesidir.
mylife - Sosyal Paylaşım Sitesi
Mylife
https://www.mylife.com
MyLife, dünyaya en iyi şekilde bakmak için önemli bilgilerinizi ( Hükümet kayıtları, sosyal mesajları, mali, istihdam geçmişi ve daha fazlası) düzeltip geliştirmenizi sağlar.
zorpia  - Sosyal Paylaşım Sitesi
Zorpia
http://www.zorpia.com
Zorpia, istediğiniz zaman her yerde arkadaş olmanıza yardımcı olan bir topluluk, toplantı platformudur.
skyrock - Sosyal Paylaşım Sitesi
Skyrock
http://www.skyrock.com
Skyrock.com Fransa merkezli bir sosyal ağ sitesidir. Kullanıcılarına ücretsiz alan sunarak blog oluşturmaya izin veriyor bu sayede diğer kayıtlı üyelerle ve bloglarla iletişim kurmanız sağlıyor.
hitwe - Sosyal Paylaşım Sitesi
Hitwe
https://hitwe.com/
Hitwe hızla büyüyen çevrim içi keşif ağıdır. Hitwe ile Yeni arkadaşlar edinmek çok kolay. Şehir haritası üzerinde dikkat çekici kişileri bulup, onlarla iletişim kurabilir ve birlikte harika zaman geçirebilirsiniz.
so cl - Sosyal Paylaşım Sitesi
so.cl
http://www.so.cl
So.cl ("sosyal" olarak telaffuz edilir), Microsoft FUSE Labs tarafından işletilen bir sosyal ağ hizmeti ve sosyal arama motorudur.
myspace - Sosyal Paylaşım Sitesi
Myspace
https://myspace.com
Myspace sanal ortamda kullanıcı denetiminde iletişim ve arkadaşlıklar kurulabilen, kişisel profillerin, blogların, grupların, resimlerin, müzik ve videoların barındırılabileceği bir sosyal iletişim Web Sayfası'dır.
happn - Sosyal Paylaşım Sitesi
Happn
https://www.happn.com
Fransa merkezli Happn’ın kurucusu ve CEO’su Didier Rappaport, yeni özelliği şu sözlerle anlatıyor: “See You There özelliği, odak noktası gerçek hayattaki karşılaşmalar olan Happn’ın sunduğu deneyimi bir adım ileri taşıyor.
Twitch - Sosyal Paylaşım Sitesi
Twitch
https://www.twitch.tv
2011 yılında kurulan Twitch oyuncular, video oyunu kültürü ve yaratıcı sanatlarda dünyanın lider sosyal video platformu ve topluluğudur.
youtube  - Sosyal Paylaşım Sitesi
Youtube
https://www.youtube.com
YouTube, bir video barındırma web sitesidir. Merkezi Amerika Birleşik Devletleri'deki San Bruno, Kaliforniya şehrindedir. 15 Şubat 2005'te kurulmuştur.
vimeo - Sosyal Paylaşım Sitesi
Vimeo
https://vimeo.com
Vimeo, ABD tabanlı video paylaşım sitesidir. Vimeo, Youtube'a doğrudan bir rakip olarak hizmet vermektedir. Ancak Youtube'a göre odağında daha çok film gibi uzun videolar vardır.
dailymotion - Sosyal Paylaşım Sitesi
Dailymotion
http://www.dailymotion.com
Dailymotion, 2004 yılında Fransa'da kurulmuş olan bir video barındırma web sitesidir. 15 Mart 2005'te yayına başlamıştır ve kısa sürede popüler bir video paylaşım sitesi olmuştur.

SOSYAL MEDYA VE SOSYAL PAYLAŞIM ÇOK HIZLI YAYGINLAŞTI

1993 yılında www eklentisinin standart hale getirilmesi ile hızlı bir ivme yaşayan internet 5 sene gibi kısa bir sürede 50 milyon kullanıcıya ulaşarak tüm zamanların hızla yayılan teknolojisi unvanına sahip olmuştur. Büyük medya kuruluşları sosyal medya sitelerindeki gündemi haberleştirererek okuyucularına sunmaktadır hatta yayına yeni başlayan bir dizinin sosyal medya karnesi düşükse bir kaç bölüm sonra bitirilmektedir..

Sosyal medya siteleri diğer bir ad ile Sosyal Paylaşım Siteleri ise internetin bağımsız ve her yerden geliştirilebilir özelliğinin de vermiş olduğu destek ile bir yıl gibi kısa sayılacak bir zaman diliminde 2 milyar kullanıcıya ulaşarak tüm zamanlarda kırılması zor bir başarıya ulaşmıştır.

2015 yılında yayınlanan bir araştırma sonucuna göre dünya çapında 2 milyar 80 milyondan fazla Sosyal Medya Hesabı olduğu sanılıyor. Her geçen gün artış gösteren sosyal medya siteleri ile bu rakam her geçen gün artmaktadır. Dünya genelinde kullanılan sosyal medya hesaplarının 900 milyondan fazlası Çin ve Güney Asya ülkelerinde kullanılıyor. Amerika'da ki sosyal paylaşım sitesine üye olan kullanıcı sayısı 500 milyondan fazla. En çok ülkeyi üzerinde barındıran yaşlı Avrupa kıtasındaki sosyal medya sitesine üye kullanıcı sayısı 400 milyon civarında bulunuyor. Geriye kalan 300 milyon sosyal paylaşım sitesi kullanıcıları ise diğer ülke insanından oluşmaktadır.   

Her alanda yardımcımız ve haber kaynağımız olan cep telefonlarının yaygınlaşmasının etkisi ve mobil internet olanaklarının yaygınlaşması ile sosyal ağların sayısı her geçen gün artmaktadır. Her geçen gün farklı özelliğe ve farklı kullanıcı grubuna hitap eden yeni bir sosyal paylaşım sitesi gün yüzüne çıkmaktadır. Yeni çıkan sosyal medya sitelerinin yanı sıra gelişen ve kendini yenileyen sosyal medya sitesi alanında popüler olamayıp yada eski cazibesini kaybederek internetin derinliklerinde unutulan pek çok sosyal paylaşım sitesi mevcuttur

 
sosyal medya siteleri - sosyal paylaşım siteleri - sosyal medyalar - sosyal siteler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X