Windows 10, 400 milyon cihaza güç veriyor

Windows 10 için güncelleme yayınlandıktan sonra indirmelerin stabil hale geldiğinin altını çizen uzmanlar Windows 10 güncelle ve indirmelerin artık kararlı bir rakamda gideceği görüşündeler. Ücretsiz yükseltmenin olduğu günlerde aylık 1 milyondan fazla indirme ve yükleme yapılan Windows 10 işletim sistemi son aylarda yarı yarıya düşüş yaşamaktadır.

Windows 10, 400 milyon cihaza güç veriyor
Windows 10, 400 milyon cihaza güç veriyor Haberimport.com
Microsoft en son işletim sistemi Windows 10’nu piyasaya süreli 11 ay olmasına rağmen Windows 10 şuan 400 milyon cihazda yüklü halde.  Microsoft yapmış olduğu bir açıklamada 2018 yılında 1 milyar Windows 10 yüklemesine ulaşmayı hedeflediklerini duyurmuştu. Geçen 11 aylık sürede toplam 400 milyon adet indirme ile kırılmaz bir rekora imza atan Windows 10 önümüzdeki kalan sürede 1 milyar hedefine ulaşacak mı merak konusu.

350 milyon yükleme ile rekor

Microsoft haziran ayı sonunda toplam 350 milyon cihaza Windows 10 yüklemesi yapıldığını açıklamıştı. Hazirandan günümüze kadar geçen sürede ise 50 milyon daha indirme ve yükleme yapılan Windows 10, 400 milyon rakamına ulaşmış vaziyette.

Ücretsiz geçiş doping etkisi yaptı

Microsoft, belli bir süre önceki Windows işletim sistemlerinden Windows 10 işletim sistemine ücretsiz geçiş fırsatı sunmuştu. Ücretsiz geçiş avantajı ile birçok cihaza bir önceki Windows işletim sistemi yerine en son işletim sistemi olan Windows 10 indirilip yüklemesi yapılmıştı. Temmuz sonu itibariyle ücretsiz Windows 10 yükseltme işlemi son buldu. Ücretsiz yükseltmenin olduğu günlerde aylık 1 milyondan fazla indirme ve yükleme yapılan Windows 10 işletim sistemi son aylarda yarı yarıya düşüş yaşamaktadır.

Güncelleme olursa işler değişir

Windows 10 için güncelleme yayınlandıktan sonra indirmelerin stabil hale geldiğinin altını çizen uzmanlar Windows 10 güncelle ve indirmelerin artık kararlı bir rakamda gideceği görüşündeler. Uzmanların dikkat çektiği bir konu ise herhangi bir durumu giderici yeni güncelleme olmaması halinde Windows 10 indirme ve yüklemelerin aylık 500 bin seviyelerinde olacağının ama herhangi olası bir güncellemede bu rakamların yeniden tırmanışa geçeceğinin altını çiziyorlar. Böyle bir durum olmasında ise Microsoft’un 1 milyar yükleme rakamına ulaşmasının hayal olmadığı görüşündeler.
Editör: Levent Örün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X