Uykudan Alıp Sosyal Medyaya Veriyoruz

Her geçen gün insanların uyku sürelerinin azaldığına dikkat çeken Türk Uyku Tıbbı Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fuat Özgen, geçtiğimiz 50 yıla göre ortalama 1 saat daha az uyuyoruz diyerek insanların uyku sürelerinin azaldığını söyledi.

Uykudan Alıp Sosyal Medyaya Veriyoruz
Uykudan Alıp Sosyal Medyaya Veriyoruz Haberimport.com
Her geçen gün insanların uyku sürelerinin azaldığına dikkat çeken Türk Uyku Tıbbı Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fuat Özgen, geçtiğimiz 50 yıla göre ortalama 1 saat daha az uyuyoruz diyerek insanların uyku sürelerinin azaldığını söyledi.

YENİ NESİL DAHA AZ UYKU UYUYOR

Teknolojik alet kullanımının son zamanlarda artması ile uyku sürelerinde önemli kısalmalar yaşandığına vurgu yapan Özgen, "100-110 yıl önce ortalama uyku süresi 10-11 saat düzeyindeydi. Şu anda insanlar 50 yıl önceye göre ise ortalama 1 saat daha az uyuyor. Ortalama uyku süresi 8 saate düştü" diye konuştu.

UYKU SÜRESİ KISALDI
10 sene öncesine kadar uyku süresini etkileyen teknolojik alet televizyon iken günümüzde özellikle cep telefonları uyku süresini önemli oranda kısaltmaktadır diye Özgen, "Muhtemelen önümüzdeki yıllarda uyku süresi azalmaya devam edecek" ifadesini kullandı.

ÇALIŞMA HAYATI UYKU SÜRESİNİ ETKİLİYOR
Çalışma hayatının da uyku süreleri üzerinde olumsuz etki yaptığına akşamların dolu dolu geçirilmek istendiğinde ise uyku süresinden ödün verildiğine dikkat çeken Özgen, "Büyük şehirlerde çalışma hayatındaki bir insan, diyelim ki devlet memuru, trafikte evine varması 19.00-19.30'u buluyor. Yemeğin hazırlanması, çay içilmesi vesaire derken, saat 22.00'yi geçiyor. İki laf edeyim, televizyonda dizi izleyeyim, internette oyun oynayayım, sosyal medyaya bakayım dediğinde gece 24.00 oluyor. Bu da ister istemez uyku süresini kısaltıyor" dedi.

6 İLA 8 SAAT UYUMAK GEREKİYOR

İnsanların %96’sına yakını 6 ila 8 saat uyuyor. Geriye kalan %4’lük kısma ise 3-4 saat uyumanın yeterli olduğu uzmanlar tarafından ifade ediliyor.
 Gece uykusunun yerini hiçbir uykunun tutmayacağına dikkat çeken Özgen, "İster dağ başında gürültüsüz bir ortamda olun, ister karanlık bir odada yatın, uykunun kalitesi gün ışıdıktan sonra bozulur. Bunun için 'Mutlaka gece uyuyun' diyoruz" uyarısını yaparak mutlaka gece uykusunun uyunması gerektiğine dikkat çekiyor.

UYKUDAN ALIP SOSYAL MEDYAYA VERİYORUZ
Son zamanlarda gün içerisinde sosyal medya kullanım sürelerinin hızla artmasından dolayı insanlar uykularından çalarak sosyal medya sürelerine vermektedirler buna dikkat çeken Özgen, şöyle devam etti:
"Birçok insan uyurken telefonunu yanına koyuyor. Bunların hepsi uyku süresini kısaltan ve uyku kalitesini bozan faktörler. Mesela bilgisayarda veya telefonda bir strateji oyunu oynadığın zaman, vücutta ister istemez adrenalin deşarjı oluyor, yani sempatik anlamda bir uyarılma oluyor. Bu şekilde uyuduğun zaman o uykunun kalitesi çok daha azalıyor. Uyarılmış bir halde uykuya girmemek gerekiyor." diyerek teknolojik alet kullanımının uyku süresini ve uyku kalitesini olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekiyor.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X