Anayasa Değişikliği 15 Gün İçinde TBMM'de Olacak

Mustafa Şentop katıldığı bir konferansta yeni anayasa ve başkanlık sistemine ilişkin bilgiler verdi.

Anayasa Değişikliği 15 Gün İçinde TBMM'de Olacak
Anayasa Değişikliği 15 Gün İçinde TBMM'de Olacak Haberimport.com
Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop katıldığı bir konferansta yeni anayasa ve başkanlık sistemine ilişkin bilgiler verdi. Şentop, "Azami 15 gün içerisinde anayasa değişikliğiyle ilgili bir teklifi TBMM'ye sunacağız. Meclis süreçlerinin sonunda bahar aylarında referandumla da anayasa değişikliğini halkımızın onayına sunacağız" dedi.

1982 ANAYASASI İLE YÖNETİLİYORUZ

Türkiye’nin 1982 yılında yapılan anayasa ile idare edildiğini belirten Şentop yeni anayasa hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğunu belirten konuşmasında şunları söyledi:"Türkiye şu anda 1982 yılında yapılan bir anayasa ile idare ediliyor. Bu Anayasa üzerinde bugüne kadar mayıs ayında yapılan değişiklikle birlikte 18 değişiklik yapılmıştır. Azami 15 gün içerisinde anayasa değişikliğiyle ilgili bir teklifi TBMM'ye sunacağız. Meclis süreçlerinin sonunda bahar aylarında referandumla da anayasa değişikliğini halkımızın onayına sunacağız." Diyerek 15 gün içerisinde meclise geleceğine vurgu yaptı.

EYALET SİSTEMİ OLMAYACAK

Başkanlık sistemi hakkında da yanlış bilinenlerin altını çizen Şentop: "Başkanlık sistemi denince akla Amerika geliyor. ABD'de eyalet sistemi var. 'Türkiye'ye başkanlık sistemi gelirse Türkiye'de de mi eyalet sistemi olacak' diye bir algı oluşuyor. Bu yanlış bir tutum. Amerika'ya bakılarak aynı Türkiye'de olacak diye bir yanlışa kapılmayalım. Türkiye köklü tarihe sahip bir ülke." ifadelerini kullanarak eyalet sistemi gibi bir şeyin olmayacağına vurgu yaparak böyle düşüncelere kapılınmaması gerektiğini söyledi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X