Bahçeli, Başkanlık'ın Referanduma Sunulabileceğini Söyledi

MHP Genel Başkanı’nın geçen günlerde Başkanlık Sistemi ile ilgili yaptığı açıklamalar kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu. Bu tartışmaları sonlandırmak ve yanlış anlaşılmayı izale etmek için MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli MHP’nin bugün yaptığı grup toplantısında konuyu gündeme getirdi.

Bahçeli, Başkanlık'ın Referanduma Sunulabileceğini Söyledi
Bahçeli, Başkanlık'ın Referanduma Sunulabileceğini Söyledi Haberimport.com
MHP Genel Başkanı’nın geçen günlerde Başkanlık Sistemi ile ilgili yaptığı açıklamalar kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu. Bu tartışmaları sonlandırmak ve yanlış anlaşılmayı izale etmek için MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP’nin bugün yaptığı grup toplantısında konuyu gündeme getirdi.

Fiili Durum Anayasaya Aykırı

Cumhurbaşkanı’nın şuan itibariyle bilfiil başkanlık yaptığının altını çizen Bahçeli bu durumun anayasaya aykırı olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı’nın bu durumdan vazgeçmesi gerektiği üzerinde duran Bahçeli yada bu durumu hukuki hale getirmek gerektiğini belirtti. Durumun hukuk zeminine çekilmesi gerektiğini, hukuk zeminine çekilmesi ile ülke derin bir nefes alacaktır diyerek Cumhurbaşkanı’nın şuan ki konumunun anayasal olarak uygun olmadığının altını çizdi.

Referandum Olabilir

Sorunun çözülmesi gerektiğini gerekirse Başkanlık sistemi ve Başkanlık için referanduma gidilerek konunun halka sorulması gereke bileceğini belirten Bahçeli, parti olarak sorunun çözülmesi için referanduma gitmekten en ufak bir sakınca görmediklerinin altını çizdi.

Türk Milletine Güveniyoruz.
Parlamenter sistemin revize edilerek daha işler hale getirilmesi gerektiğinin önemli olduğunu belirten Bahçeli parlamenter sistemin revize edilerek sistemin reformundan yanayız, bu konuda Türk milletine güveniyoruz sözleri ile referandum ile konunun halka gidebileceğinin sinyalini verdi.

2 Seçenek Var
Ülkede ki fiili durum yasa ve anayasaya uygun değildir, AKP’nin başkanlık ile ilgili inadı sürecekse 2 seçenek vardır dediğini belirten Bahçeli anayasanın TBMM getirilmesi gerektiğini tekrar belirterek anlam kargaşası olmaması için bunları açıkladığını beyan etti. Başkanlık sistemi ile ilgili anayasaya değişikliği TBMM’ye gelirse 367 ile kanunlaşır  yada 337 ile referanduma gider diyerek Anayasa değişiklik teklifinin nasıl ilerleyeceğinin de altını çizen Bahçeli hükümet sistemi üzerinde oynanan oyunların rejim krizine neden olacağının altını çizdi.

TBMM Son Sözü Söyleyecek
Devlet Bahçeli, Anayasaya değişiklik talebinin TBMM'ye getirmesi durumunda TBMM’nin sağlıklı ve makul bir netice için oy kullanacağını yürekten inanıyorum diyerek sözlerine son verdi.
Editör: İbrahim Atalay
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X