Advert

Darbe Komisyonu İlk Toplantısını Yaptı

15 Temmuz darbesini araştırmak için mecliste araştırma komisyonu kuruldu. Komisyon dün ilk toplantısını gerçekleştirdi. Yapılan bu ilk toplantıda komisyon başkanı, komisyon başkanvekili ve sözcü seçimi yapıldı. Seçime göre AK Parti’den Reşat Petek Komisyon Başkanı oldu.

Darbe Komisyonu İlk Toplantısını Yaptı
Darbe Komisyonu İlk Toplantısını Yaptı Haberimport.com
15 Temmuz darbesini araştırmak için mecliste araştırma komisyonu kuruldu. Komisyon dün ilk toplantısını gerçekleştirdi. Yapılan bu ilk toplantıda komisyon başkanı, komisyon başkanvekili ve sözcü seçimi yapıldı. Seçime göre AK Parti’den Reşat Petek Komisyon Başkanı oldu.  AK Parti’den Selçuk Özdağ Başkanvekili oldu, yine AK Parti’den Belma Satır komisyon sözcüsü olarak seçildiler.

Darbe Komisyonu Başkanı Seçildi

Meclisteki diğer partilerin Komisyon Başkanı ve Başkanlık Divanı için yapılan seçimlerde çoğunluk ilkesinin benimsenerek seçim yapılmasının yanlış olacağının belirtmesinin ardından başkanlık divanı seçimleri yapıldı.

CHP

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu söz alarak darbe girişi araştırma komisyonunun bütün partilerin katılımı oluşturulması gerekmektedir. Darbeye karşı bütün partiler dik durmuşlardır. Bu nedenle komisyonun bu darbe girişiminin bütün noktalarını açığa çıkaracak şekilde teşkil edilmesi gerekmektedir diye Başkanlık Divanı seçimlerinin olması gerektiği gibi olmadığına vurgu yaptı.
CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, darbe komisyonunun görevi darbe ile ilgili bütün noktaları açığa çıkarmaktır. Bu görev çok önemlidir. Komisyonun üzerine tarihi bir yük binmiştir. Komisyon organlarının çoğunluğa göre değil de bütün partilerin eşit temsil edileceği ortak bir yapıda olması gerektiği üzerinde durdu.

MHP

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, söz alarak darbeden sonra oluşan Yenikapı ruhunun Başkanlık Divanı oluşturulmasında etkili olması gerektiğini ve Yenikapı ruhu ile hareket edilmesinin ülkenin yararına olacağına dikkat çekti.
HDP
 HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, başkanlık divanı ve komisyon organlarının bütün partilerin uzlaşacağı şekilde oluşturulması gerektiğine vurgu yaparak bu komisyonun işleyişi bakımından çok önem arz etmektedir diyerek komisyon başkanlık divanı seçimlerinin bu şekli ile olmadığına değindi.
Editör: İbrahim Atalay
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X