Erdoğan, Musul Konusunda Masada da Olacağız

Musul operasyonu pazartesi günü başladı. Operasyon başladığı andan itibaren operasyonu Türkiye yakından takip ediyor. Musul operasyonunda TSK’ya yer verilmemesi nedeniyle başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere yetkililer bu duruma tepki gösteriyorlar.

Erdoğan, Musul Konusunda Masada da Olacağız
Erdoğan, Musul Konusunda Masada da Olacağız Haberimport.com

Musul operasyonu pazartesi günü başladı. Operasyon başladığı andan itibaren operasyonu Türkiye yakından takip ediyor. Musul operasyonunda TSK’ya yer verilmemesi nedeniyle başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere yetkililer bu duruma tepki gösteriyorlar. Durum bu şekilde olmasına rağmen bundan sonraki aşamalarda Türkiye olarak daha etkin olacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan durumun ülke açısından önemi üzerinde durdu.

Türkiye Sorumlu Değildir

Musul Operasyonun başlamasından itibaren çok yakından takip edilen operasyon için Erdoğan Türkiye’nin olmadığı operasyondan doğan neticelerden Türkiye sorumlu değildir diyerek operasyonu değerlendirdi.

Komşu Olmayan Ülkeler Neden Var

Aynı durumun Suriye içinde geçerli olduğunun altını çizen Erdoğan Irak’a komşu olmayan ülkelerin operasyon içinde yer almasının makul karşılandığını ama 350 km Irak ile sınır olan Türkiye’nin operasyon dışında tutulmasının makul olamayacağını belirtti. Uzak ülkelerin her ne sebeple olursa olsun buraya gelmelerinin ve Irak içine girmelerinin gerekli olmadığına vurgu yapan Erdoğan “davet” edildiklerini söyleyen ülkelerin Saddam döneminde neden davetsiz olarak geldiklerini sordu.

Masada Olacağız

Ülke olarak operasyonun içinde olmaları gerektiğinin altını çizdi. Erdoğan aynı şekilde Irak konusunda masada da olacaklarının bilinmesini istedi. Bu durumun dışında kalamayız diyerek durumun önemine vurgu yaptı.

İŞİD Truva Atı Görevinde

İŞİD konusuna da değinen Erdoğan İŞİD’in Truva atı görevi gördüğünü ve bölgede mezhep çatışması çıkarılmak isteniyor. Türkiye olarak operasyona katılmamız mezhep çatışmasının önüne geçecektir. O nedenle ısrarla Türk askeri operasyondan uzak tutuluyor diyerek operasyonda neden TSK’nın da olması gerektiğinin öneminden bahsetti.

Editör: İbrahim Atalay

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X