Advert

İdam Cezasını Kapsayacak Suçlar Belli Oldu

Başbakan Yıldırım, MHP lideri Bahçeli'nin idam için yaptığı çağrıya "İdam bir anayasa meselesidir. Diğer partilerle bu konuda anlaşılırsa, idam cezası için uzlaşma olursa sınırlandırılmış düzenleme yapılabilir. Düzenleme geriye işlemeyecek. MHP'nin de hassasiyetini de gözeterek teklifimizi sunacağız" sözleriyle idam konusundaki net tavrını ortaya koydu.

İdam Cezasını Kapsayacak Suçlar Belli Oldu
İdam Cezasını Kapsayacak Suçlar Belli Oldu Haberimport.com
15 Temmuz darbe girişimin ardından meydanlarda gündeme getirilenn "İdam isteriz" şeklinde slogların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "TBMM'den geçerse onaylarım. Milletim ne derse o. "  açıklamasından sonra Adalet ve Kalkınma Partisi yürürlükten kalkan idam cezasını yeniden ele alacağını ve titizlikle üzerinde çalışacağını açıkladı.

Önceki gün AK Parti ve MHP grubunda parti liderleri idam cezası hakkında birbirlerine karşılıklı mesaj yolladılar. Başbakan Yıldırım, MHP lideri Bahçeli'nin idam için yaptığı çağrıya "İdam bir anayasa meselesidir. Diğer partilerle bu konuda anlaşılırsa, idam cezası için uzlaşma olursa sınırlandırılmış düzenleme yapılabilir. Düzenleme geriye işlemeyecek. MHP'nin de hassasiyetini de gözeterek teklifimizi sunacağız" sözleriyle idam konusundaki net tavrını ortaya koydu.

HANGİ SUÇLARI KAPSAMASI BEKLENİYOR

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamasından sonra Adalet ve Kalkınma Partisi'nin "Terör suçları, darbe girişimi ve çocuğa cinsel istismar suçu" başlıklarında 3 suçu işleyen kişiler için idam cezası önereceği belirtildi.

İdam cezasının kabul edilemesi halinde dahi yasanın geçmişe dönük olarak işlemeyeceği ve 15 Temmuz darbe girişiminde bulunanlar idam cezası ile yargılanması mümkün görünmüyor fakat Ak parti bu yapılacak düzenleme ile ülkemizde yeniden bir darbe teşebbüsü ile karşılaşmamak için önlem almayı planlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X