Juncker, AB Üyelik Konusu Ankara'ya Bağlı

Avrupa Birliği’ne üyelik konusunda adım atması gereken tarafın Türkiye olduğunu belirten Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, vize muafiyeti konusunda Ankara’nın üzerine düşeni yapması gerektiğini belirtti.

Juncker, AB Üyelik Konusu Ankara'ya Bağlı
Juncker, AB Üyelik Konusu Ankara'ya Bağlı Haberimport.com
Avrupa Birliği’ne üyelik konusunda adım atması gereken tarafın Türkiye olduğunu belirten Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, vize muafiyeti konusunda Ankara’nın üzerine düşeni yapması gerektiğini belirtti.

TERÖRLE MÜCADELE YASASI
Avrupa Birliği’nin üzerinde durduğu en önemli konuların başında gelen konuların başında terörle mücadele yasası gelmektedir. AB yetkilileri her fırsatta bu yasanın değiştirilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye’ye daha önce bu yasa ile ilgili yaptığı çağrısını yineledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN
 Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sorumlu olduğunu ve Türk halkına Erdoğan’ın açıklama yapması gerekeceğinin altını çizdi: “Eğer yarın Türkiye için vize serbestisini reddedersek bundan dolayı Avrupa suçlanmamalı, Türk yetkililer suçlanmalı. Sayın Erdoğan diğer Avrupalılar gibi Türklerin niçin bu topraklarda özgürce seyahat edemediklerini onlara açıklamak zorunda kalacak. Çünkü o Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki anlaşmanın şartlarını yerine getirmeyen kişi olacak.

TELEFONLA GÖRÜŞME İSTEĞİ
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’da yakın zamanda Avrupa Birliği’ne üyelik konusunda Alman mevkidaşı Frank-Walter Steinmeier ile bir telefon görüşmesi yapmak istemiş ve bazı sıkıntılar meydana gelmişti. Konuyla alakalı açıklama yapan Çavuşoğlu şunları söyledi: “Diplomasi de karşılıklılık esası önemlidir. İkili bir görüşme talebinde bulunduğu zaman, bakanın olduğu yere gider. Telefonla görüşmek istediğin zaman da karşı tarafın uygun olduğu zamanı kabul etmek doğaldır. Ama bazı batılı arkadaşların, biz büyük bir ülkeyiz biz koskoca Almanya’yız, Türkiye’nin bakanı biz ne zaman istersek o zaman görüşür anlayışı var. Biz burada boş gezmiyoruz, yan gelip yatmıyoruz. Biz de yoğunuz. Dolayısıyla benimle görüşmek istiyorsan benim uygun olduğum şartı da sen gözetmelisin. Orta yolu buluruz. Avrupalı arkadaşlarımızda bu anlayışın bir kere değişmesi gerekiyor. Yani, kendileri birinci sınıf, Türkiye ve Balkan ülkeleri ikinci sınıf anlayışından kurtulmaları gerekiyor. Ben her zaman tüm dışişleri bakanlarıyla her şartta görüşmeye hazırım ama bizi eşit bir ortak olarak görmeleri gerekiyor, saygı da duymaları gerekiyor. Bizim çünkü anlaşamadığımız konularda bile her zaman muhataplarımıza saygımız, nezaketimiz vardır.”
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X