Kılıçdaroğlu gündeme ait soruları cevaplandırdı

NTV’de katıldığı bir programda başkanlık ve OHAL konusunda ve diğer konularda kendisine sorulan soruları cevaplandıran Kılıçdaroğlu AKP ve MHP’nin anayasa değişiklik taslağı üzerinde uzlaşmasında da tereddütlerini ifade etti.

Kılıçdaroğlu gündeme ait soruları cevaplandırdı
Kılıçdaroğlu gündeme ait soruları cevaplandırdı Haberimport.com
Ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gündeme ait soruları cevaplandırdı. NTV’de katıldığı bir programda başkanlık ve OHAL konusunda ve diğer konularda kendisine sorulan soruları cevaplandıran Kılıçdaroğlu AKP ve MHP’nin anayasa değişiklik taslağı üzerinde uzlaşmasında da tereddütlerini ifade etti.

Recep Tayyip Erdoğan’ın neznin de AKP’ye yüklenen Kılıçdaroğu şunları söyledi “Sayın Erdoğan 2002’den beri Türkiye’yi yönetiyor. Bir sorun var mıydı? Yoktu. Cumhurbaşkanı olduktan sonra çıktı bu. Biz şimdi kişiye mi koltuk bulacağız yoksa Türkiye Cumhuriyeti’nin var olan parlamenter demokratik sistemini daha da mı güçlendireceğiz” diyerek 14 yıldır yönetimin değişmediğine vurgu yaptı.

Ülkenin 140 yıldır parlamenter sistemi ile idare edildiğine vurgu yapan Kılıçdaroğlu “Yapılan bir rejim değişikliğidir, sistem değil. Bir ülkenin idari sistemine rejim deniyor. Bu ülkenin 140 yıllık parlamenter sistem geleneği var. Burada aksayan yönler var ve düzeltilebilir. Biz bir kişi için oturup tüm rejimi değiştireceğiz. Kaldı ki anayasalar bütün demokrasilerde toplumsal uzlaşma belgeleridir. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her vatandaş inancı, görüşü, yaşam tarzı ne olursa olsun anayasa kitapçığını eline aldığında ‘Bu benim anayasam’ diyebilmeli.” Diyerek anayasanın herkes tarafından kabul görmesi gerektiğinin altını çizdi.

OHAL sürecinde anayasa değişikliğinin yapılamayacağına vurgu yaparak yapılması gerekenlerin OHAL’den sonra yapılması üzerinde duran Kılıçdaroğlu şunları söyledi “Dayatma kültürüyle anayasa yapılmaz. Oturdular iki parti anlaştılar anayasa yapacağız millete anlatacağız. Dünyanın hangi ülkesinde OHAL olan bir ülkede anayasa değişiyor? İnsanlar düşüncelerini açıklamaktan korkuyorlar. Üniversiteleri suskun olan bir ülkede sağlıklı anayasa hazırlanamaz. Hangi hukuk fakültesi dekanı korkudan konuşabilir, hangi akademisyen konuşabiliyor. Türkiye’de medya özgürlüğü yoktur, özgürce düşüncelerini ifade etmek isteyenler zaten kendilerini şu veya bu şekilde ya mali baskı altında ya da hapishanede buluyorlar. Bu ortamda anayasa değişikliği mi olur?”
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X