Beşiktaş Şampiyonlar Liginden 34 Milyon Euro Gelir Elde Etti

Şampiyonlar liginden Beşiktaş’ın kasasına 34 milyon Euro’ya yakın bir gelir girecek. UEFA, Şampiyonlar Ligi’ne katılan takımlara her sene hatırı sayılır paralar ödüyor.

Beşiktaş Şampiyonlar Liginden 34 Milyon  Euro Gelir Elde Etti
Beşiktaş Şampiyonlar Liginden 34 Milyon  Euro Gelir Elde Etti Haberimport.com
Beşiktaş, Dinamo Kiev’e yenilmesinden dolayı Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkamadı. Gruptan çıkamayarak  3’ncü olan Beşiktaş Avrupa Ligi’ne gidecek. Şampiyonlar liginden Beşiktaş’ın kasasına 34 milyon Euro’ya yakın bir gelir girecek. UEFA, Şampiyonlar Ligi’ne katılan takımlara her sene hatırı sayılır paralar ödüyor. Bu sene toplam 1 milyar 268 milyon 900 bin Euro tutarında para dağıtacak.

Takımlara dağıtacağı paralar şu şekilde gruplara kalan her takım 12 milyon 700 bin Euro alacak. Gruplarda galibiyet kazanan takıma 1 milyon 500 bin Euro veriliyor. Beraberliğe kalan takımlardan her birisini 500 bin Euro veriliyor. Bu hesaplamalar ile Beşiktaş gruplara kaldığı için ve aldığı bir galibiyet, dört beraberlikle 22 milyon 200 bin Euro kazanç elde etti. Aynı şekilde yayın havuzundan da 18 milyon Euro’ya yakın bir gelir geleceği düşünülüyor. Gelirler toplandığında ise Beşiktaş’ın kasasına 34 Milyon Euro’ya yakın bir paranın gireceği tahmin ediliyor.

Beşiktaş’ın kazanacağı gelirler Şampiyonlar Ligi’nden kazanacağıyla sınırlı değil. 3’nci olan takım Avrupa Ligi’ne katılacak. Buradan da performansına göre gelir elde edecek. Avrupa Ligi’nde ilk tur maçları 1/32 turu 500 bin Euro değerinde.  İkinci tur maçları 1/16 turu 750 bin Euro değerinde.

Çeyrek final maçı 1 milyon euro değerinde, yarı final maçı 1.6 milyon Euro değerinde. Avrupa Ligi finalisti 3.5 ve şampiyonu da 6.5 milyon Euro para verilecek. Bu gelirlerin yanı sıra yayın havuzundan gelecek paralarda eklenince Avrupa Ligi’nde de Beşiktaş’ın kasasına para girecek.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X