2017'de F klavyeye Merhaba Q klavye Elveda

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) genel başkanı Ekrem Erdem katıldığı bir toplantıda Q klavye kullanılmasına son verileceği bilgisini verdi.

2017'de F klavyeye Merhaba Q klavye Elveda
2017'de F klavyeye Merhaba Q klavye Elveda Haberimport.com
Kamu kurumları 2017’yılından itibaren Q klavye yerine F klavyeye geçiyor. AKP İstanbul milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) genel başkanı Ekrem Erdem katıldığı bir toplantıda Q klavye kullanılmasına son verileceği bilgisini verdi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın ulaştırma bakanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde F klavyeyle ilgili önemli adımlar atıldığını aktaran Erdem şöyle devam etti: “F klavyenin üzerindeki yeni standartlar belirlendi. Kelimelerin tamamı Türkçe olacak. Örneğin; klavye tuşları üzerinde önceden inceltme tuşları yoktu, onlar olacak. Avro, dolar simgesi vardı TL’nin yoktu, onlar olacak. Hazırlıklar devam ediyor. Türkiye’de 2017’den itibaren kamu kurumları artık F klavyeye geçecek.” Diyerek F klavyeye geçiş için çalışmaların çok önceden başladığının altını çizdi.

F klavye kullanımının ve Türkçenin doğru kullanımıyla alakalı medyaya ve kamuya önemli görevler düştüğünü söyleyen Erdem, sözlerini şöyle bitirdi: “Bu önemli görevleri ifa ettiğimiz zaman inanıyorum ki Türkçe karlı çıkacak. Türkçe kendini koruyan bir dil. Nasıldı? İşte siz duyduğunu gibi yazıyordunuz, yazılıyı da okuyordunuz. İşte bu şimdi kalktı. Biz buraya dikkat çekiyoruz.
 
Türkçenin doğru kullanılmadığını belirten ve sosyal medyada Türkçe kurallarına dikkat edilmediğini savunan Erdem, ‘F’ ve ‘T’ harflerinin Türkçe yerine İngilizce seslendirildiğini kaydetti. Erdem şöyle devam etti: “Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Bu sıkıntıların nasıl üzerinden geliyor ve gelmeye devam ediyorsak Türkçe de inşallah bu sıkıntıların üzerinden gelecektir.” ‘Hazırlıklar devam ediyor’  ‘Türkçe kendini koruyan bir dil’
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X