Bluetooth 5 Kullanıma Hazır

Bluetooth teknolojisi ile elektronik cihazlar belli mesafede iletişim kurabiliyorlar. Bu yeni geliştirilen Bluetooth 5.0 ile daha fazla mesafede daha hızlı veri aktarım hızı sağlanmış olacak.

Bluetooth 5 Kullanıma Hazır
Bluetooth 5 Kullanıma Hazır Haberimport.com
Cep telefonları başta olmak bir çok cihazın birbiriyle kablosuz haberleşmesine yarayan teknolojilerden birisi olan  Bluetooth teknolojisinin en son 4.2 versiyonu kullanılıyordu. . Bluetooth Special Interest Group (BSIG)’dan yapılan açıklama ile Bluetooth 5.0 ‘ın hazır olduğu ve cihazlarda kullanılabilinecek durumda olduğu açıklandı.

Bluetooth teknolojisi ile elektronik cihazlar belli mesafede iletişim kurabiliyorlar. Bu yeni geliştirilen Bluetooth 5.0 ile daha fazla mesafede daha hızlı veri aktarım hızı sağlanmış olacak.

Bluetooth 5.0 bu yılın ortalarında üzerinde çalışıldığı duyuruldu. Bluetooth 5.0 ile kablosuz veri aktarımında daha fazla mesafe  ayrıca daha yüksek hız ile veri aktarımı yapılabilinecek.  Bluetooth 5.0 bir önceki versiyon olan Bluetooth 4.2 göre 4 kat daha fazla mesafeden iletişim sağlanacak. Mesafenin 4 katına çıkmasının yanı sıra veri transfer hızı da 2 katına çıkacak. Hız ve mesafedeki artmaların yanı sıra yayın ve mesaj kapasitesinin de  8 katına çıktığına vurgu yapılıyor. Kablosuz iletişimin handikaplarından birisi olan parazit meselesinde de Bluetooth 5.0 versiyonu ile iyileşmeler sağlandığı vurgulanıyor. İletişimde parazit meselesi özellikle aynı ortamda çok elektronik cihaz ve sinyal olması durumunda yaşanan bir durum o nedenle Bluetooth 5.0 ile iletişimde parazit sorununun da azaltılacağının altı çiziliyor.

Bluetooth 5.0 ile elektronik cihazların ev ve işyeri ortamlarında kesintisiz iletişim kurması sağlanmış olacak. Bluetooth 5.0’daki bu gelişmenin özellikle Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarındaki ihtiyaçların ve iletişim sağlanması için verimli şekilde kullanılacağı tahmin ediliyor.  Bluetooth 5.0’in sağlamış olduğu olanaklar ile dünya genelinde elde ettiği standart iletişim protokolü olma özelliğini koruyacağı tahmin ediliyor. Bluetooth 5’in ticari kullanım kısa sürede gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Özellikle yeni ürünlerde Bluetooth 5.0’ın kullanılmaya 2 ila 6 ay arasında başlanacağı vurgulanıyor.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X