Advert

Cep Telefonu Yüzeylerinden Kişisel Bilgilere Ulaşılacak

Bir grup araştırmacı modern insanın elinden düşürmediği akıllı cep telefonlarının dış yüzeyindeki kalıntıları analiz ederek kullanıcının yaşam biçimi ve yaşamı hakkında bilgilere ulaşmayı başardılar.

Cep Telefonu Yüzeylerinden Kişisel Bilgilere Ulaşılacak
Cep Telefonu Yüzeylerinden Kişisel Bilgilere Ulaşılacak Haberimport.com
Cep telefonlarının dış yüzeyleri analiz edilerek kişiler hakkında bilgilere ulaşılabilinecek.  Bir grup araştırmacı modern insanın elinden düşürmediği akıllı cep telefonlarının dış yüzeyindeki kalıntıları analiz ederek kullanıcının yaşam biçimi ve yaşamı hakkında bilgilere ulaşmayı başardılar.

YENİ BİR YÖNTEM
Cep telefonlarının hijyen bakımından ne kadar temiz olduğu ile ilgili bir çok araştırma yapıldı. Yapılan araştırma sonuçlarına göre cep telefonlarının dış düzeylerinin temizlik bakımından sınıfta kaldığı ortaya çıkmıştı. Hatta bazı durumlarda cep telefonlarının dış düzeyleri tuvaletlerden bile fazla bakteri barındırdığı tespit edilmişti. Bu tür araştırmaları baz alarak yapılan bir araştırmanın sonuçları bu konunun yeni bir boyut kazandığını bizlere gösterdi.

YAŞAM TARZINI ELE VERİYOR
San Diego Kaliforniya Üniversitesinden bir grup araştırmacı yapmış olduğu bir araştırma ile cep telefonunun üzerinde biriken molekülleri analiz yaptılar. Araştırma sonucuna göre kullanıcıların yaşam tarzları ve kişilikleri hakkında çıkarsamalarda bulundular. 

39 KATILIMCININ VERİLERİ
39 katılımcının katıldığı araştırmada katılımcıların akıllı telefonlarından ve ellerinden toplam 500 örnek toplandı.  Her katılımcının yaşam tarzına göre bir profil oluşturuldu. Araştırma sonucunda elde edilen moleküllerin çok farklılık gösterdiği görüldü.  Tespit edilen moleküllerin arasında iltihaplanma ilacı, mantar kremi, antidepresan, saç dökülmesine karşı ilaçlar ve göz damlası birçok farklı moleküle rastlandı.  Bunun yanı sıra turunçgiller molekülleri, kafein, bitki ve baharat kalıntılarına ait moleküllerde elde edildi. Ne kadar sıklıkla dışarıda yemek yediği hangi tür yemekleri yiyor ne tür sıvıları tüketiyor bu ve buna benzer bir sürü bilgiye ulaşmak mümkün oldu.

MOLEKÜLLER TESPİT EDİLDİ
Araştırmacıların vardığı sonuca bu yöntem ilerleyen zamanlarda farklı amaçlar için kullanılabilinecek. O nedenle ilerleyen zamanlarda farklı moleküllerin tanımlanması ile araştırmanın sonuçlarının genişlemesi ihtimali mevcut. Farklı alanlarda ve farklı amaçlar için kullanılabilinecek bir yol olarak görülen bu tür araştırmalar neticesinde kişisel bilgilere ulaşılmasının farklı bir yolu açılacaktır.

DEDEKTİFLİK
Araştırmada yer alan asistanlardan Amina Bouslimani “Bu bilgiler bir dedektifin bir nesnenin sahibini bulmak için yaptığı araştırmada sonucu daraltabilecek veriler.” şeklinde konuştu. Ekip çalışmayı diğer günlük kullanım eşyaları üzerine de genişletmek istiyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X