Advert

Erkekler şifre değiştirmeyi pek sevmiyor

Hacker ve kötü niyetli kişilerin gizli bilgilere kolay ulaşmalarını engellemek için güçlü ve tahmin edilmesi zor şifreler seçilmesi ve kullanılması gerekmektedir.

Erkekler şifre değiştirmeyi pek sevmiyor
Erkekler şifre değiştirmeyi pek sevmiyor Haberimport.com
İnternet ve sosyal medyanın her geçen gün hayatımızın her alanına önlenemez bir şekilde girmesi ile kullanıcıların en çok dikkat etmesi gereken konuların başında pc, cep telefonu, eposta ve diğer elektronik aletlerin güvenliği gelmektedir. Güvenlik denilince ilk akla gelen olgu ise kullanılan şifreler olmaktadır. Hacker ve kötü niyetli kişilerin gizli bilgilere kolay ulaşmalarını engellemek için güçlü ve tahmin edilmesi zor şifreler seçilmesi ve kullanılması gerekmektedir. Kullanıcılar bu konuda gerekli bilgiye sahip olmasına rağmen yapılan araştırmalar ise bu önemli konuyu yeteri kadar ciddiye almadıklarını göstermektedir.

Araştırma bazı şeyleri gün yüzüne çıkarıyor Yakın zamanda yapılan bir araştırma erkeklerin ve kadınların internet üzerinde güvenlik konusuna ne oranda dikkat ettiklerini inceledi. Araştırmanın sonuçlarına göre kadın ve erkeklerin bazı konularda belirgin şekilde farklı davrandıklarını gözler önüne sermektedir. En belirgin farklılık erkekler internet konusunda çok daha gözü kara hareket ediyorlar, kadınlar ise adımlarını daha sağlam atıyorlar.

Erkekler hep aynı şifreyi kullanıyor

Erkeklerin %47'si genel bir şifreyi farklı internet siteleri içinde kullanıyor. Bu durum kadınlar arasında ise %26 düzeylerinde.

E-posta ile gelen eklentiler konusunda da erkekler daha tedbirsiz davranıyor. Gelen e-posta içinden çıkan eklentinin ne kadar güvenli olduğunun düşünülmeden eklentiyi açan erkeklerin oranı %60. Bu durum kadılarda ise %48 olarak görülmektedir.
Ayrıca erkeklerin %30'u sistemlerinde görüntülenen güvenlik uyarılarına, "can sıkıcı" buldukları için kulak asmadıklarını ortaya koydu.

Tehlikenin farkındalar ama…

Erkeklerin %85'i internet üzerinden gelebilecek tehlike ve güvenlik saldırılarının neler olabileceğini biliyorlar. Bu şekilde internetten gelebilecek zararların bilincinde olan kadınların oranı ise erkeklerin yarısı kadar.

Güncellemeye izin yok

Yazılımların otomatik olarak güncellemeye ayarlama konusunda ise her iki cins de aynı duyarsızlığa sahip gözüküyor. Her iki cinste sınıfta kalmış durumda. Yazılım güncelleme konusunda erkeklerin sadece %20'si, kadınların ise %10'u programların otomatik güncelleme özelliklerini kullanıyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X