İki Kollu Drone Üretildi

Robotik bilimi son hız ilerlemeye devam ediyor. Son yıllarda İHA(İnsansız Hava Aracı) olarak da dilimize giren Drone’ler üzerindeki çalışmalar ise dikkatle izlenir hale geldi. Top oynayan, herhangi bir şey taşıyan, yere düştüğünde kalkmayı beceren robotlardan sonra uçan ve nesne taşıyan teknolojik aletler olan droneler hayatımıza girdi.

İki Kollu Drone Üretildi
İki Kollu Drone Üretildi Haberimport.com
Robotik bilimi son hız ilerlemeye devam ediyor. Son yıllarda İHA(İnsansız Hava Aracı) olarak da dilimize giren Drone’ler üzerinde yapılan çalışmalar ise dikkatle izlenir hale geldi. Top oynayan, herhangi bir şey taşıyan, yere düştüğünde kalkmayı beceren robotlardan sonra uçan ve nesne taşıyan teknolojik aletler olan droneler hayatımıza girdi.

İKİ KOLLU DRONE

Drone alanında yatırımlar ve çalışmalar yapan Japon Prodrone şirketi yeni bir drone ürettiğini açıkladı. Şirketin yaptığı açıklamaya göre geliştirdikleri Drone iki kollu ve ağır cisimleri taşıya bilme özelliğine sahip.  Dünyada iki kollu drone ilk defa Japon Prodrone firması tarafından üretilmiş oldu.

20 KG YÜK TAŞIYOR

Prodrone firması, PD6B-AW-ARM ismini verdikleri ürünü ticari ve kişisel kullanım için piyasaya sürdü. Geliştirilen drone ağırlığı 20 kg kadar olan cisimleri taşıyabilme özelliğine sahip. Ayrıca havada 30 dakika uçma süresi olan cihaz saatte 60 km hıza çıkabiliyor.  Yerden 5 metre yüksekliğe kadar çıkabilen cihaz uzaktan kumanda ile kontrol ediliyor. Cihazın sahip olduğu kollarda yine yerden uzaktan kumanda aracılığı ile kontrol edilerek cisimlerin kavranması ve taşınması sağlanıyor. Geliştirilen cihaz nesne taşımanın yanı sıra hassas kolları sayesinde yüksekte ve tehlikeli noktalardaki kabloları kesebiliyor, düğmeleri açıp kapayabiliyor.

ZOR VE TEHLİKELİ İŞLERE ADAY

PD6B-AW-ARM adlı drone insanlar için tehlikeli olan işlerde kullanılabilir olma özelliği ile özellikle kimyasal madde taşımalarında ve insanlar tarafından ulaşılması zor ve tehlikeli noktalara müdahale edilmesinde kullanılabilecek.

DRONELERİN KULLANILDIĞI ALANLAR

Prodrone şirketi, çalışmalarının drone üretimi üzerine olduğunu özellikle dronelerin kullanım alanlarının genişlemesi ile bu yöndeki çalışmalarını hızlandırdıklarını belirti. “Droneler özellikle fotoğraf ve film çekme, haritalama gibi alanlarda yoğun olarak kullanılıyor. Bu alanlardan farklı olarak yeni yeni nakliye ve tehlikeli görevler içinde drone ihtiyaçları doğmakta. Firma olarak bu boşluğu doldurmak için drone teknoloji lerini ve yazılımlarını son hızla geliştirmeye devam ediyoruz. Bundan sonraki ürünlerimizi daha çok görev odaklı geliştireceğiz hangi sektörde nasıl kullanılıyorsa o sektörlere özgü ürün geliştirmeyi hedefliyoruz.”diye bilgi verdi.

YAKIN ZAMANDA PİYASADA

Geliştirilen PD6B-AW-ARM, Las Vegas’ta yakın zamanda yapılan InterDrone Fuarı’nda sektör temsilcilerine ve drone meraklılarına tanıtıldı. Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan ürün droneler için gelişmenin başında olunduğunun göstergesi olarak yakın zamanda teknoloji severlerin kullanımına sunulacak.
Editör: Sevgi Çakır
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X