İnternette Özel Alan Adı Kullanımı Devri Başladı

Geçtiğimiz günlerde en büyük arama motoru olan google bütün bloglarını kendi alan adı altında topladı. Google un yaptığına benzer olarak diğer firmalarda kendi alan adlarını bir bir almaya başladılar.

İnternette Özel Alan Adı Kullanımı Devri Başladı
İnternette Özel Alan Adı Kullanımı Devri Başladı Haberimport.com
İnternet alan adı günümüzde çok önemli hale gelmiş vaziyette. İnternetin büyük firmaları kendi alan adlarıyla internet sitelerini yayınlamaya başladı. Geçtiğimiz günlerde en büyük arama motoru olan google bütün bloglarını kendi alan adı altında topladı. Google'un yaptığına benzer olarak diğer firmalarda kendi alan adlarını bir bir almaya başladılar.

Uzantıların Önemi

Günümüzde internet adresi olmayan firma ve şirket nerede ise yok denecek az. Hal böyle olunca yeni yeni alan adı uzantıları kullanıma sunulmaya başlandı. En çok kullanılan com, net, org, info uzantılarının yanına birçok alan adı kullanılmaya başlandı. Alan adı çeşitliliğinin yanı sıra yeni trend firmalar kendi adları ile site adı almaları oldu. Dünyaca ünlü Canon firması kendi sitesini global.canon adresinden yayınlamaya başladı bile. Google bütün blog hizmetlerini blog.google adresinden yayınlamaya başladı.

Büyük Firmalar Kullanmaya Başladı

Yakın zamanda alan adı uzantılarının öneminin azalacağına vurgu yapılan yeni gelişmeye dünyaca ünlü şirketler şimdiden ayak uydurmuş vaziyetteler. .ford, .delta, .nike, .hbo, .mcdonalds vb şirketler şimdiden kendi isimlerini alan adı olmadan kullanmaya başladılar. Bu gelişmelerin ışığında ilerleyen zamanlarda alan adı ve uzantısı meselesinin internet şirketleri için hep gündem olması bekleniyor.

ICANN Adlı Kurum Tek Yetkili

Özel alan adı alınma işlemi sanıldığı kadar ucuz değil. ICANN (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu)’nun gözetiminde ve kontrolünde yapılan alan adı, uzantı vb işlemler için ICANN dünya genelinde tek yetkili kurum. O nedenle özel alan adı alınması ve kullanılması ile ilgili ICANN adlı kuruluşa başvurulması ve ücretinin ödenmesi gerekiyor. Şuan için 185 bin dolara gibi çok yüksek sayılabilecek bir rakam ile özel alan adı alınması işlemine izin veren ICANN adlı kuruluş ilerleyen zamanlarda talep ve gidişata göre fiyatlarda ayarlama yapabilecek.
Editör: Serhat Yılmaz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X