Okumayı sevdiren teknoloji: Kısa Öykü Makinesi

Şuan itibariyle Paris’te uygulamaya konulan bu kısa öykü otomatı ile insanların kısa sürelide olsa okuma alışkanlıklarını artırmayı amaçlanmaktadır.

Okumayı sevdiren teknoloji: Kısa Öykü Makinesi
Okumayı sevdiren teknoloji: Kısa Öykü Makinesi Haberimport.com
Fransa’da uygulamaya konulan bu aletten okumak için öykü bastırabiliyorsunuz. Özellikle kalabalık mekanlar başta olmak üzere kütüphanelere de yerleştirilen bu otomatlar sayesinde insanlar kısa mesafelerde ki yolculuklarından öykü okumanın hazzını yaşıyorlar.

Kısa öykü otomatların ilk uygulama yerleri kafeler, tren istasyonları, müzeler ve kütüphaneler belirlenmiş burada bulunan otomatları kullanarak farklı uzunlukta öykü bastırılabiliniyor. Kısa öykü otomatlarının kullanımı oldukça basit üzerinde bulunan 3 düğme sayesinde farklı uzunlukta öyküyü kağıda bastırıp okunabiliniyor.  Otomatların üzerinde bulunan 1-3-5 ile belirlenmiş düğmelere basarak kısa, orta ve uzun şeklinde öykü seçilebiliniyor.

Otomatın üzerindeki hangi uzunlukta öykü isteniyorsa onu temsil eden düğmeye basarak belirlenen uzunluktaki öykü otomat tarafından kredi kartı ekstrası şeklindeki kağıda basılarak size veriliyor. Sizde gideceğiniz yere kadar elinizdeki öyküyü okuyarak gideceğiniz yere keyifle adım atıyorsunuz.

Şuan itibariyle Paris’te uygulamaya konulan bu kısa öykü otomatı ile insanların kısa sürelide olsa okuma alışkanlıklarını artırmayı amaçlanmaktadır. Paris’te bu iş için 11 tane Fransa genelinde ise 22 tane otomat hizmet vermektedir. Şimdilik ABD’nin San Francisco eyaletinde 1 tane hizmete sunulmuştur. Fransa’da otomatlar öyküleri Fransızca olarak basıp vermekte, ABD’deki ise öyküyü İngilizce olarak basıp vermektedir.

Cihazların veri tabanında şuan itibariyle 5 bin adet hikaye halkın istifadesine sunulmuş vaziyettedir. Veritabanında ki hikayelerin komedi, romantik, korku, çocuk hikayeleri cinsinden olduğu ve her kullanıcıya bu veritabanındaki hikayelerden rast gele olarak hikaye basıp verilmektedir. Otomatların işletim masrafının ise aylık 500 Euro olduğu belirtilirken ilerleyen zaman diliminde otomat sayısının artırılması planlanıyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X