Advert

Robotlar Konuşulanları Artık Hatasız Anlayacak

Konuşulanları yazıya çeviren teknolojiler hızla gelişmeye devam ediyor. Bu konuda çalışmalar yapan teknoloji firmalarının öncüsü Microsoft’un geliştirdiği “konuşulanları anlayan”(speech recognition) programı anlamada insan beyni seviyesine ulaşmış vaziyette.

Robotlar Konuşulanları Artık Hatasız Anlayacak
Robotlar Konuşulanları Artık Hatasız Anlayacak Haberimport.com
Konuşulanları yazıya çeviren teknolojiler hızla gelişmeye devam ediyor. Bu konuda çalışmalar yapan teknoloji firmalarının öncüsü Microsoft’un geliştirdiği “konuşulanları anlayan”(speech recognition) programı anlamada insan beyni seviyesine ulaşmış vaziyette.

Speech Recognition Alanında Microsoft Öncü
Özellikle program geliştirme konusunda dünya lideri olarak bilinen Microsoft firması her alanda program geliştirmeye devam ediyor. Her alanda en iyiyi ve mükemmeli hedefleyen firma “konuşulanları anlayan” program kategorisinde de geliştirdiği programlar ile yaptığı çalışmaların meyvesini almaya devam ediyor.

Yanlış Anlama Oranı İnsan Seviyesine Ulaştı
Yapay zeka robotların geliştirilmesinde çok önemli bir adım olduğu belirtilen “konuşulanları anlama” (speech recognition) teknolojisi insan beyninin anlama kapasitesine yetişmiş vaziyette. Son yapılan çalışmalar ile konuşulanların %94.1 oranında doğru anlayan program geliştirildi. İnsan beyni de normal durumlarda konuşulanların %6’ya yakın kısmını yanlış anladığı tespit edilmiş. Bu oran insan kulağının algılamasına ve kişinin zekâ durumuna göre değişiklik gösterdiği vurgulanıyor.

Yapay Zeka Hatasız Anlama Yolunda
Bu oranlar kıyas edildiğinde yapay zekâ ile insan beyninin aynı değerlerde yanlış anlama yaptığı belirtiliyor. Böyle bir durumun olması yapay zekâ programlarının şuan için çok iyi durumda olduğunun kabul edilmesi gerektiği vurgulanıyor. Yapay zekâ programlarında yapılan yeni algoritmalar ile yanlış anlama oranını minimuma indirilmesi hedeflenmektedir. Yapay zekânın yanlış anlama oranlarında ki iyileştirmeler ile yakın zamanda yapay zekâ ürünleri çevresindeki konuşulanları insanlardan daha iyi anlayıp ve tepki verecekler.

Çalışmalar Hız Kesmeden Devam Ediyor
Microsoft’un yoğun şekilde çalışmaları devam ediyor. Yapılan çalışmalarda bir önceki yanlış anlama değeri %6.3 iken yeni geliştirmeler ile %5.9’a kadar düşürüldü. Yapay zekâ alanında gelişmeler bu hızla devam ederse yakın zamanda yanlış anlama oranı 0 değerine yaklaşacaktır.

Birçok Teknolojik Ürün Etkilenecek
 Konuşulanları anlama, anladıklarını analiz etme ve kendisine söylenilen komutları yapabilme yeteneğinin gelişmesi ile yapay zekâ kullanan birçok teknolojik araçta devrim niteliğinde gelişmeler yaşanacaktır. Bu teknolojinin gelişmesi ile yakından etkilenecek ürünlerden birisi otonom otomobiller olacaktır. Teknolojinin gelişmesi ile şoför ile araç kesintisiz ve hata oranı sıfır olacak şekilde iletişim içinde olacaktır. Konuşulanları anlayan(speech recognition) teknolojinin gelişmesi ile şoför araca sözlü komutlar vererek aracı kontrol edebilecek.

Yapay zeka ile ilgili filmlerde sıkça gördüğümüz durum yakın zamanda yaşanır hale gelecek. Teknolojik aletler sizin komutlarınız ile hatasız olarak sizin dediklerinizi yerine getirecek.
Editör: Can Ercan
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X