Sürücüsüz araçlar bütün olasılıkları algılayabilecek seviyede değil!

Sürücüsüz araç teknolojisi her geçen gün daha ileri seviyelere gelsede son dönemde otonom araçlardan kaynaklanan kazalar, sürücüsüz araçlarda, acil durumlarda direksiyona müdahale etmesi için bir sürücü bulunması gerektiğini ortaya koydu.

Sürücüsüz araçlar bütün olasılıkları algılayabilecek seviyede değil!
Sürücüsüz araçlar bütün olasılıkları algılayabilecek seviyede değil! Haberimport.com
Sürücüsüz araç teknolojisi her geçen gün daha iyi seviyelere gelsede yapılan son test sürüşlerinde, bu araçlardaki navigasyon ve direksiyon teknolojisinin de geliştiği görülüyor. Son dönemde sürücüsüz araçlardan kaynaklanan kazalar, otonom arabalarda, gerektiğinde direksiyon hakimiyetini devralabilecek bir sürücü bulunması gerektiğini ortaya koydu. Araştırmacılar, diğer sürücülü araçlar da göz önüne alındığında, kaza riski olmayan bir otonom araç geliştirmenin son derece zor olduğunu söylüyor.

Son birkaç yıldır, sürücüsüz araç prototipleri, Amerika’nın otoyollarında ve kalabalık caddelerinde dolaşmaya başladı. Bu araçların birçoğu da, biri ölümlü olmak üzere, kazalara yol açtı. Bu durum, halkı, yetkilileri ve otomotiv üreticilerini kaygılandırıyor.

Öte yandan, sürücüsüz araçlar her gün daha da gelişiyor. Sofistike alıcılar, etrafı daha iyi tarıyor, diğer araçların hızını ve mesafelerini daha iyi hesaplıyor ve insanlardan çok daha hızlı tepki verebiliyor. Ancak otonom araçlar, bütün olasılıkları algılayabilecek yapay zeka seviyesine hala sahip değil.

Başka bir sorunsa, diğer sürücülerin, trafik kurallarına tamamen bağlı kalan sürücüsüz araçlarla, yolları güvenli şekilde paylaşmayı öğrenmesi. Uzmanlar, 2025 yılın kadar, küresel sürücüsüz araç pazarının bir trilyon doları geçeceğini öngörüyor.

Yapay zeka teknolojisi ilerledikçe, araştırmacılar araçların birbirleriyle iletişim kurabileceğini, yolları daha iyi kavrayabileceğini ve geçmiş tecrübelerinden faydalanmayı öğrenebileceğini söylüyor. Ayrıca bu araçların, kaza yapmaları halinde, durumun ayrıntılı bir değerlendirmesini yapıp, sigorta şirketlerinin, ne olduğunu ve kimin hatalı olduğunu anlamasına yardımcı olması bekleniyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X