Advert

Telefonlara 'araba modu' geliyor

Cep telefonlarında bulunan “uçak modu”nun benzeri gibi olacak olan “araba modu” sayesinde araba kullanırken cep telefonlarının neden olduğu trafik kazalarının önüne geçilmesi bekleniyor. 

Telefonlara 'araba modu' geliyor
Telefonlara 'araba modu' geliyor Haberimport.com
Günlük hayatta elimizden düşüremediğimiz cep telefonlarının neden olduğu sorunlardan birisi olan trafik kazalarına önlem olması için yeni çözüm yolları üzerinde çalışılıyor.

Cep telefonlarında bulunan “uçak modu”nun benzeri gibi olacak olan “araba modu” sayesinde araba kullanırken cep telefonlarının neden olduğu trafik kazalarının önüne geçilmesi bekleniyor.  New York Times'ın haberine göre ABD’de yetkililer teknolojiye yön veren Apple ve Samsung başta olmak üzere cep telefonu üreten firmalara bu isteklerini ilettiler.  “Araba modu”nda olan cep telefonunu araç kullanan kişi telefonunun bazı özelliklerini kullanamayacak. Özellikle araç kullanırken şoförlerin dikkati dağıtan özelliklerden olan mesaj yazma, haber okuma, video izleme gibi özellikler “araç modu”nda kullanılamayacak.

Trafik kazalarında her geçen gün artış yaşanıyor. Geçen yıl trafik kazalarının oranı %7.1 olarak ölçüldü. Bu rakam son 50 yılda gerçekleşen en yüksek oran olarak kayıtlara geçmiş vaziyette. Her geçen gün trafik kazaları artmak da haliyle verdiği maddi ve can kaybı da aynı oranda artış göstermektedir.

Samsung firması “araba modu” benzeri bir özelliği daha önce ürettiği ürünlerde kullanmaya başlamıştı.  Samsung 2015 yılında Galaxy serisi telefonlara “Car Mode for Galaxy” özelliğini eklemiş ve kamuoyuna duyurmuştu. Bu özellik sayesinde araç kullanırken cep telefonlarını sesli komutlar kontrol edilebiliniyordu.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X