Türklere Yönelik Emoji Klavyesi Geliştirildi

Türk’lere özgü olarak geliştirilen emoji klavyesinde ; "simit", "sucukluyumurta", "çeyrek altın", "çay", "Türk kahvesi" ve "baba figürü" gibi 450'yi farklı ikon yer alıyor.

Türklere Yönelik Emoji Klavyesi Geliştirildi
Türklere Yönelik Emoji Klavyesi Geliştirildi Haberimport.com
Sosyal medya kullanıcıların sıklıkla kullandığı Emoji lere yenileri eklendi. Türk kullanıcılar düşünülerek tasarlanan emojiler arasında Türk’lere özgü ikonlar tasarlandı. Türk’lere özgü olarak geliştirilen emoji klavyesinde ; "simit", "sucukluyumurta", "çeyrek altın", "çay", "Türk kahvesi" ve "baba figürü" gibi 450'yi farklı ikon yer alıyor.

Sosyal medya başta olmak üzere mesajlaşmalarda kullanıcılar durumlarını duyguları ifade etmek için zaman zaman emojilere başvurmaktadırlar. Türk kullanıcılara özgü emojilerin tasarlanması ve kullanıma sunulması ile kendini sanal ortamda emojilerle ifade etmek isteyenlere yeni seçenekler sunuldu.  Günde 6 milyardan fazla emojinin paylaşımı yapılıyor.

Türklere yönelik olarak tasarlanan emoji klavyesini ABD’de yaşayan bir Türk girişimci olan Deniz Hotamışlıgil tasarladı. Deniz Hotamışlıgil proje ile ilgili ile ilgili olarak şunları söyledi: "Uygulamanın tasarımları ve çizgileri bana ait. Yazılım ve teknolojisini ise dünyaca bilinen pek çok uygulamayı yazan bir ekip üstlendi. 10 kişilik ekibin yarısı, aralarında Amerikalıların da bulunduğu yabancılardan oluşuyor." diye söyledi. Uygulamada lokasyon, araç-gereç, enstrüman, içecek, taşıt, yemek ve spor olmak üzere toplam 10 kategoride 450'yi aşkın ikonun yer aldığı bilgisini veren Hotamışlıgil, şunları kaydetti: "Sultanahmet Camisi, baba, anne, gelin, damat, sünnetli çocuk, polis, asker, cezve, kazma, arkasından su dökmek, darbuka, çay, bıyıklı, gülen ve şaşırmış adam, vapur, simit, sucuklu yumurta ve gol ikonu." diye konuştu.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X