Advert

Türksat 4A Şebeke Taraması nasıl yapılır?

Türksat otomatik arama frekansını uydu alıcısına girilerek,  şebeke arama (Network Search) açık seçilerek,  kanal arama (Manual Search) yaptırılması ile uydudan yayın yapan bütün kanalların ve radyoların uydu alıcınıza yüklenmesi sağlanmaktadır.

Türksat 4A Şebeke Taraması nasıl yapılır?
Türksat 4A Şebeke Taraması nasıl yapılır? Haberimport.com
Karasal yayıncılığın çağ atlayarak dijital hale geldiği günümüzde TV kanalları daha çok kesime ve daha net yayın yapmak için genellikle Uydu vericilerini kullanmaktadırlar. Ülkemizde yayın yapan ulusal TV kanallarının tamamı yerel yayın yapanlarında büyük çoğunluğu Türksat 4A üzerinden yayınlarını seyircilere ulaştırmaktadırlar.

Türksat 4A frekansı ayarlama nasıl yapılır?

Yeni geliştirilen uydu sistemlerinde yayın yapan her kanalın frekansını ayrı ayrı girilmesine gerek olmamaktadır. Bu durum Türksat 4A üzerinden yayın yapan kanallar içinde geçerlidir. Türksat uydularında güncelleme sistemi bulunmaktadır. Güncelleme frekansında yayın yapan bütün kanalların kanal bilgileri mevcuttur. Türksat otomatik arama frekansını uydu alıcısına girilerek,  şebeke arama (Network Search) açık seçilerek,  kanal arama (Manual Search) yaptırılması ile uydudan yayın yapan bütün kanalların ve radyoların uydu alıcınıza yüklenmesi sağlanmaktadır.
Bu şekilde otomatik yüklemede sorun oluşursa kanallar elle de frekansları girilerek tek tek de eklenebilmektedir.

Türksat 4A frekansı otomatik arama nasıl yapılır?

Uydunuzda otomatik kanal arası yapmak için işte Türksat 4A otomatik arama frekansı. Genellikle uydu cihazlarında kanal listeleri yüklenmiş gelmektedir. Yüklü kanallar bazen güncel olmayabiliyor. O nedenle güncel kanal listesini oluşturmak için aşağıdaki frekansı ve değerlerini uydu cihazınıza girmeniz gerekiyor.

Türksat 4A otomatik arama frekansı

Frekans: 11844 MHz
Polarizasyon: Dikey – V – (Vertical)
Sembol oranı (Symbol Rate): 2222 Ksymb FEC: 3/4
Frekans: 11747 MHz
Polarizasyon: Yatay -H – (Horizontal)
Sembol oranı (Symbol Rate): 27500 Ksymb FEC: 5/6
 
Yukarıdaki kanal üzerinde otomatik arama frekansını uydu alıcısına girilerek &  şebeke arama (Network Search) açık seçilerek &  kanal arama (Manual Search) yaptırılması ile uydudan yayın yapan bütün kanal ve radyoları uydu alıcınıza yükleyebilirsiniz.

Türksat 4A ile gelen yeni özellikler neler?

Türksat 4A daha önceden fırlatılan ve görevini tamamlayan Türksat 2A'ya göre daha hızlı. Kullanılma süresi daha uzun olacak. HD yayınların izlenmesi Türksat 4A ile daha kolay hale getirildi. Televizyon şirketleri HD yayın yapmak isterse bir sertifika alması yeterli olmakta. Türksat 4A sayesinde uydu cihazı olan herkes HD yayınlar izleyebilecek. Türksat üzerindeki HD yayın yapan kanalların sayısı 500'ü geçmiş durumda. Daha önceden ücretle izlenen HD yayınları artık herkes ücret ödemeden izleyebilmektedir. İzleyiciler bütün yayınları 1080p kalitesinde yani yüksek kalitede seyredebilecekler.
Editör: Levent Örün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X