Advert

Yakın Gelecekte Robotlar İnsanları İşsiz Bırakacak

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere her iş kolunda makinelerin yaygın kullanımı insanları işsiz bırakmaya devam ediyor edecek. Yakın zamanda İngiltere’de yapılan bir araştırma sonucu durumun hem İngiltere için hem de diğer ülkeler için makineler lehine değişmekte olduğu gözler önüne serdi.

Yakın Gelecekte Robotlar İnsanları İşsiz Bırakacak
Yakın Gelecekte Robotlar İnsanları İşsiz Bırakacak Haberimport.com
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere her iş kolunda makinelerin yaygın kullanımı insanları işsiz bırakmaya devam ediyor edecek. Yakın zamanda İngiltere’de yapılan bir araştırma sonucu durumun hem İngiltere için hem de diğer ülkeler için makineler lehine değişmekte olduğu gözler önüne serdi. Araştırmaya göre önümüzdeki 15 yıl içerisinde yni 2030 yılına kadar yaklaşık İngiltere’de 1 milyon kişinin işini makinelerin yapacağı tahmin ediliyor. Haliyle sadece İngiltere’de önümüzdeki 15 yılda 1milyon kişi ya işinden olacak yada iş bulamayacak.

TEKRARLANAN İŞLER ROBOTLARA KALACAK

Oxford Üniversitesi ve Deloitte şirketlerinin ortaklaşa yaptığı araştırmaya göre, robotlar yani makineler daha çok tekrarlanan işleri yapmak için tasarlanıyorlar. Bu durum göz önüne alındığında ise sadece İngiltere’nin kamu sektöründeki 850 binden fazla “tekrarlanan ve tahmin edilebilir” iş rolü bulunuyor.  Tekrarlanan işlerin makineler tarafından yapılacak olmasının olasılığı % 77 civarında. Yani bu tür işler önümüzdeki 15 yıl içerisinde insanlardan alınıp robotlara(makinelere) verilecek.

KAMU SEKTÖRÜ BAŞTA

İlerleyen zamanlarda İngiltere’de sadece kamu sektöründe 1.3 milyon kişinin yaptığı işin makinelere devredilebileceği olasılık dahilinde bulunuyor. Bu tür işler sadece kamu sektörü ile de sınırlı kalmadığı için bu rakamın daha da yükseleceği tahmin ediliyor.

BAZI SEKTÖRLER ÖNCELİKLİ
Araştırmaya göre kamu sektöründe sayıları ciddi rakamları oluşturan başta öğretmen, polis ve sosyal görevlilerin(makinist vb) işlerinin belli bir kısmı makinelere verilmesi halinde bu insanlar farklı işlere kaydırılması gerekecek en kötü ihtimal olarak ise işten çıkarılacaklar.

20 YILDA CİDDİ DEĞİŞİM OLUR
Deloitte Şirketi daha önce buna benzer bir çok araştırmaya imza atmış durumda. Daha önceki araştırma sonuçlarına göre makineleşme her sektörü etkiliyor ve önümüzdeki 20 yılda ciddi şekilde etkileyecek. Daha önceki araştırmalara göre özellikle ulaşım ve depolama sektöründe % 74, toptan ve perakende ticaret sektöründe %59 ve üretim sektöründe %56 oranında makineleşme yaşanacağını öne sürüyor.

BAZI SEKTÖRLERDE ROBOT ÇALIŞAMAZ
Aynı şirket makineleşmenin olamayacağı olsa bile çok küçük oranlarda kalacağı sektörleri de şu şekilde belirlemiş; eğitim, sağlık, bakım sektörü ve halka birebir iletişim gerektiren işleri makineler insanlar kadar doğru ve verimli yapamayacakları için bu sektörlerde insan istihdamına devam edileceği vurgulanıyor.

YÜKSEK ÜCRETLİ İŞLER ORTAYA ÇIKACAK
Deloitte araştırma şirketinin yetkilerinin ifadesine göre makineleşme nedeniyle yeni iş alanlarının doğacağına vurgu yapılıyor. Yeni doğacak iş alanlarının yetenek gerektiren haliyle iyi maaşlı işlerin de ortaya çıkacağını gösterdiğini belirtiyorlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X