Anıların silinmesi hayal değil!

Yeni yapılan bilimsel çalışmalar ışığında insan beyninin bilinmeyenlerine yolculuk ve beynimizin anıları nasıl depoladığı ve gerekli olduğunda nasıl geri çağırdığı üzerinde araştırmalar son hızla devam ediyor.

Anıların silinmesi hayal değil!
Anıların silinmesi hayal değil! Haberimport.com

Bilim adamları insanlık için yenilikler keşfetmeye her geçen gün devam ediyorlar. Yeni yapılan bilimsel çalışmalar ışığında insan beyninin bilinmeyenlerine yolculuk ve beynimizin anıları nasıl depoladığı ve gerekli olduğunda nasıl geri çağırdığı üzerinde araştırmalar son hızla devam ediyor.

Kötü anılar sıfırlanabilir mi?

Bilim adamlarının son çalışması ve gelinen sonuç bir hayli ilginç bir sonuca götürmektedir. Beynin sırlarını inceleyen bilim adamları belleğimizdeki anıları düzenlemeye; hatta sıfırdan yenilerini yaratmaya izin veren bir yöntem geliştirdi. Bu tür bir çalışmanın insan ırkı için faydalı olacak durumlarının olduğu kadar düşünülmeyen ve insanları korkutan tarafları da vardır. İstenmeyen anıların silinebilmesinin insanları korkularından kurtaracağı düşünülüyor. Elbette esas mesele ‘düşünülmeyenler’.

Her şey gibi insan beyni de hack edilebilir

İnsanoğlunun geliştirmiş olduğu her sistem ve mekanizma bir şekilde kırılmaktadır. Yani hacklenebilmektedir. Hal böyle olunca her sistem kırılabiliyorsa insan belleği bundan muaf olabilir mi? Bilimsel çalışmaların uç noktasında, insan belleğinin istenmeyen anılardan kurtarılması ve sıfırdan yeni anıların yaratılması gündemde. PBS’te yayınlanan yeni bir belgesel, bilimin, ebediyen tarihe gömmek istediği anıları olanların hizmetinde olduğunu ortaya koyuyor.

Her şey beyne kayıt ediliyor

‘Memory Hackers’ (Bellek Hackerları) adlı yapım canlıların yaşadıklarını bir kayıt cihazı gibi kaydedip virgülüne dokunmadan yeniden göstermesini sorgulamaya açıyor. Yeni teori, anılarımızın o kadar dokunulmaz olmadığı üzerine kurulu. Buna göre kişinin sadece kendisi değil, etrafındaki diğer insanlar da belleğine bir şeyin kaydedilmesi ve üzerine ‘yeniden kayıt’ yapılmasında etkili.

Bellek güvenilmez mi

Belleğin bu ‘güvenilmezliği’, insanların yararına olan bir biçimde anıların silinmesi veya yeniden şekillendirilmesinin mümkün olması sonucunu yaratıyor ki bu bir bakıma insanlığın yararına olabilir. Bazı anıların silinmesi, korku duygusunu ortadan kaldırırken acı veren anıların silinmesi daha mutlu bireyler yaratabilir. Nöroloji Uzmanı André Fenton, “unutmanın beyinlerin en önemli işlevi haline geleceğini” söylüyor. Acı veren anıları silmeye yönelik bir teknik üzerinde çalışan Fenton, insan beyni hakkında bilinenlerin bir buzdağının ucu kadar olduğunu ve gidilecek önemli mesafe bulunduğunu da kaydediyor.

Bilim kurgu filmleri gerçek mi oluyor

Geçmişte insanların belleklerinin silindiği ve toplumların köle edildiği bilimkurgu yapıtlarının ağırlıkta olduğu beyaz cam, bu sefer tam aksi yönde bir tezi insanların önüne koyuyor. Tezleri tartmak için biraz daha beklemek gerekecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X