Başkalarına Yardımcı Ol Daha Uzun Yaşa!

Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre başkalarına yardım eden ve destek sağlayan kişiler diğer kişilere göre daha uzun yaşıyorlar.

Başkalarına Yardımcı Ol Daha Uzun Yaşa!
Başkalarına Yardımcı Ol Daha Uzun Yaşa! Haberimport.com
Başkalarına yardım eden insanlar daha uzun yaşıyorlar. Basel, Edith Cowan, Batı Avustralya ve Berlin Humboldt üniversiteleriyle Max Planck İnsan Gelişimi Enstitüsü bir çalışmaya imza attılar. Yaptıkları çalışmanın sonuçlarını  "Evolution and Human Behavior" dergisinde yayınladılar. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre başkalarına yardım eden ve destek sağlayan kişiler diğer kişilere göre daha uzun yaşıyorlar. Yaptıkları bu davranış ile bir nevi kendilerine de iyilik ediyorlar.

500’den Fazla Kişi İncelendi

Genellikle torunlarını büyütenler ile büyütmeyenleri ve kendi çocuğu ya da torunu olmayan ancak sosyal çevrelerindekilere yardımcı olan yaşlılarla olmayanları kıyaslayan araştırmacılar, 1990 ve 2009 yılları arasında Berlin Yaşlanma Çalışması tarafından toplanan veriler doğrultusunda 70 ila 103 yaşındaki 500'den fazla kişiyi inceledi.

Torunlarına Bakanlar Bakmayanlara Göre Daha Uzun Yaşıyor

Torunlarının bakımını üstlenenlerin üstlenmeyen büyük ebeveynlerden daha uzun yaşadığına dikkati çeken araştırmacılar, bu tür faaliyetlerin yaşam sürelerine olumlu etki sağladığını bildirdi. Çalışmada, torunlarının bakımını üstlenenlerin yarısının, 1990 yılında yapılan ilk röportajdan on yıl sonra hala hayatta olduğu kaydedildi.

Öte yandan araştırmacılar, birilerine yardımcı olmanın olumlu etkisinin yalnızca aile içindeki yardımla sınırlı olmadığını ifade etti. Veriler, çocuğu olmayan ancak başkalarına duygusal destek sağlayan yaşlıların da emsallerinden daha uzun ömürlü olduğunu ortaya koydu.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X