Advert

Bebeği Ne Zaman Sütten Kesmeli

6 aydan sonra ek gıdalara başlamak gerekir. Bu dönemden sonra emzirmeye devam etmek anne ve bebek arasındaki bağı sürekli kuvvetlendirir ve bebeğin psikolojik gelişimine olumlu etkisi vardır.

Bebeği Ne Zaman Sütten Kesmeli
Bebeği Ne Zaman Sütten Kesmeli Haberimport.com
Bilindiği gibi, anne sütü ilk 6 ay bebeğin ihtiyaçlarını yüzde 100 karşılıyor. Altıncı aydan sonra anne sütü hızla büyüyen bebeğin fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamadığını uzmanlar belirtiyor.  6 aydan sonra ek gıdalara başlamak gerekir. Bu dönemden sonra emzirmeye devam etmek anne ve bebek arasındaki bağı sürekli kuvvetlendirir ve bebeğin psikolojik gelişimine olumlu etkisi vardır.

İLK 2 YIL ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ
Uzun süre anne sütü alan bebeklerin bağışıklık sistemlerinin daha kuvvetli olduğu daha az hastalandığı, hastalansa bile hastalıkları daha hafif geçirdiği saptanmıştır. Emzirme döneminin uzaması tek çocukların sağlığı değil, annenin de ruh sağlığına olumlu etkileri vardır. Ancak çocuğu gerekenden daha fazla emzirmek ise ek besinlere geçişte sıkıntı yaratıyor, yiyecekleri yutma ve çiğneme yetisinin gelişimine olumsuz etkiliyor. Emzirmenin ne zaman ve doğru şekilde durdurulmasıyla ilgili uzmanlarla birlikte karar vermek önerilir. Bu durumda oluşan hataların minimuma indirilmesini sağlarsınız. Önemli olan çocukların ruhen ve bedenen sağlıklı bireyler olarak topluma kazandırılması.

SÜTTEN KESMEK İÇİN DOĞRU ZAMAN

Memeden kesme dönemi birçok annenin duygusal yaşadığı süreçtir. Unutmayın ki, bu dönemde anne de en az bebek kadar yorulur. Bu süreçte kararlı davranmalısınız. Kararsızlık ve sürekli yeniden başlamalar çocuğa da olumsuz etkiliyor. Eğer emzirmeyi durdurmayı sınadınızsa ve hiçbir şekilde başarı elde edemediyseniz, belki de bu, bebek için uygun zaman değil.

DUYGUSAL TRANVA YAŞANMASIN

Bebeği anne sütünden ayırırken onun duygusal travma yaşamasını istemiyorsanız, şunları yapın:

• Emzirmeyi kesme kararı aldınız fakat bundan emin değilseniz, olumsuz durumlar yaşamamak için mutlaka doktorunuza danışın.

• Emzirmek altıncı aydan sonra bebek ile anne arasında bir ilişki haline gelir anne ile bebek arasında duygusal bir köprüdür. Emzirme süresini ani bitirmek bebek için travmatik olabilir. Bu nedenle yavaş yavaş ve alıştırarak sonlandırın.

• Emzirmeyi kesmek ani ve erken bitirmek sadece bebeğe değil, anneye de etkiliyor. Süt birikmesine bağlı aşırı gerginlik, hatta süt pıhtılaşması olabilir. Bu durumun önüne geçmek için göğüslerini sağarak boşaltmalı gereke bilir.

• Emmeyi alışkanlık haline getiren bebeği anne sütünden ayırmakta artık annenin onu sevmediğini, onu terk ettiğini düşünebilir. Bu dönemde çevrenizdeki insanlar sizi eskisinden daha fazla desteklemelidir.

• Sütten kesme sürecinde bebeğin hayatında herhangi bir stres (annenin işe başlaması, yeni hemşire, hastalık, diş çıkartma dönemi) varsa, bu gayretiniz başarısız olabilir.

• Emzirmeyi tedricen, adım adım uygulamalısınız. İlk olarak öğle yemeği kesilebilir. En son gece beslenmesi kesilebilir. Bir pay kesildikten 2-3 gün sonra diğer pay kesilmelidir. Kesilen pay yerine çocuğa sevdiği başka bir yiyeceği vererek kesimlerinin unutturmaya çalışın.

• Emzirme sayısını azaltırken süreleri de azaltmaya çalışın.

• Emzirme bebek için adeta bir ritüel. Bu ritüel da değişiklik yapılabilir. Emzirme sırasında alışkanlık edilen şeyleri değiştirebilirsiniz. Farklı odaya geçme, her zaman alışık olduğu minderi değiştirme vb.

• Gece yatan zaman kuralları değiştirmek için ana yok, baba bebeğin yanına gidebilir. Bazen su, bazen de sevgisini verebilir. Gündüz ana etrafında değilse babasının yemek vermesi yararlı olabilir.

• Çocuk emmek istediği zamanlarda dikkatini hoşuna giden bir etkinliğe doğrultun. Konuşmayı anlayacağı yaşta ise konuşarak bir sonraki sefere erteleme yapabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X