Büyükbaş Hayvanların Sera Gazına Etkisi Engelleniyor

Büyükbaş hayvanlar yediklerinden sonra geğirerek ya da gaz çıkararak atmosfere metan gazı salıyorlar. Saldıkları bu metan gazı ise atmosfere yayılarak sera gazı etkisi yapıyor.

Büyükbaş Hayvanların Sera Gazına Etkisi Engelleniyor
Büyükbaş Hayvanların Sera Gazına Etkisi Engelleniyor Haberimport.com
Küresel ısınma dünyamızı tehdit eden tehlikelerin başında gelmektedir. Küresel ısınmaya neden olan en büyük etken ise sera etkisi yapan gazların atmosfere yayılması olarak bilinmektedir. Sera etkisi yapan gazların başında ise fabrikaların bacalarından çıkan atıklar ve araçların egsozlarından çıkan yakıt atıkları gelmektedir.

Büyükbaş Hayvanlar

Sera gazı yayılımına sebep diğer bir sebep ise büyük baş hayvanlar olmaktadır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar ve araştırmalar büyük baş hayvanlarında sera gazı yoğunluğunun artmasında önemli etmen olduğu saptanmış vaziyette. Başta et, süt ve derisinden yararlanmak için yetiştirilen büyükbaş hayvanlar insanlara sağladığı yararların yanı sıra dolaylı olarak sera gazının yoğunlaşmasına da neden olmaktadır. Büyükbaş hayvanlar yediklerinden sonra geğirerek ya da gaz çıkararak atmosfere metan gazı salıyorlar. Saldıkları bu metan gazı ise atmosfere yayılarak sera gazı etkisi yapıyor.

Sera Gazı Etkisi

Dünya genelindeki büyükbaş hayvanların geneli düşünülünce atmosfere yaydıkları metan gazı devasa boyutlara ulaşmaktadır. Sera gazı salınımının önemli etmenleri arasında yer alan büyük baş hayvan yetiştiriciliği dünyamızı tehdit eden bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Deniz Yosunu Metan Gazını Azaltıyor

Dünyamızın daha yaşanılır yer olması için çalışan bilim adamları büyükbaş hayvanların ürettiği metan gazının önüne geçmek için çalışmalar yapmaktadır. Bu konuda yapılan son araştırma bilim dünyasında çok konuşulur hale gelmiş vaziyette. Avusturalya, Cook Üniversitesiden bir grup araştırmacı büyükbaş hayvanların metan gazı salınımını %99 oranında azaltacak bir buluş keşfettiler. Büyükbaş hayvanların yemlerine deniz yosunu karıştırılması neticesinde metan gazı salınımı %99 oranında azalış göstermektedir.

Koyunlar Üzerinde Denendi

Aynı bilim adamları daha önce koyunlar üzerinde deniz yosunu deneyini uyguladıklarında koyunların metan gazı salınımının % 50-70 oranında azalma olduğunun tespit edilmiş olmasından yola çıkarak bu sefer aynı uygulamayı inekler üzerinde yaptılar. Yapılan deney sonucunda %99 oranında başarı sağlanmış olması bilim adamlarını umutlandırmış vaziyette. Henüz laboratuar ortamında yapılan deney ve araştırmaların yakın zamanda gerçek inekler üzerinde yapılması planlanıyor. Oradan da olumlu sonuç alınması halinde atmosferimizi tehdit eden büyük baş hayvanların metan gazı salınımına çözüm bulunmuş olacak.
Editör: Sevgi Çakır
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X