HIV ve AIDS tedavisinde yeni umut

HIV ve AID’in tedavisi için bilim adamları yeni teknikler geliştirmeye devam ediyor. İsrailli bilim adamları hastalıkları tedavisi edeceğine inandıkları ilaç geliştirdiler.

HIV ve AIDS tedavisinde yeni umut
HIV ve AIDS tedavisinde yeni umut Haberimport.com
HIV ve AID’in tedavisi için bilim adamları yeni teknikler geliştirmeye devam ediyor. İsrailli bilim adamları hastalıkları tedavisi edeceğine inandıkları ilaç geliştirdiler.

VİRÜS %97 ORANINDA AZALIYOR
İsrail’de yayınlanan Times of Israel gazetesinin sayfalarına taşıdığı habere göre araştırmacıların geliştirdiği proteinin virüs oranını 8 gün içerisinde % 97 oranında azaltıyor. Geliştirilen proteinin virüs üzerindeki etkileri dünya genelinde milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olan hastalığı taşıyanlara verdi.

GRİP ETKİN
HIV virüsü bulaştığı kişilerde diğer hastalıkların etkilerini artıran bir yapıya sahip. Özellikle grip hastalığı başta olmak üzere CD4 adı verilen akyuvarlara saldırıyor. HIV virüsü bu hücreleri ele geçiriyor. Ele geçirdiği hücrelerde kendi kopyasını oluşturarak çoğalıyor. Bu şekilde davranan virüs belli bir süre sonra CD4 hücrelerini yok ediyor. Kandaki CD4 hücreleri belli oranın altına düşünce hastaya AIDS teşhisi konuluyor.

CD4 HÜCRELERİNİ ETKİLİYOR
10 kişi üzerinde denenen protein CD4 hücrelerin yerleştirildi. Virüsün yerleştirildiği akyuvar çoğalamadan kendi kendini yok etti. Geliştirilen protein nedeniyle virüsün akyuvarları ele geçirerek çoğalmasının önüne geçilmiş oldu.

TAMAMEN YOK EDEN TEKNİK YOK
Proteini geliştirin araştırmacılar HIV virüsü bulaşmış hücrelerin tamamını yok edecek protein geliştirmeyi hedeflediler. Bununda başarılacağını umuyorlar. HIV virüsü belli ilaçlar ile bastırılıp etkisi azaltılıyor. Ama şuan itibariyle HIV virüsünü %100 yok eden herhangi bir ilaç ya da teknik henüz geliştirilmiş değil.

HÜCRE YOKSA VİRÜS BULAŞMIYOR
Araştırmacılardan Abraham Loyter yaptığı açıklamada “Bu yaklaşımımızla hücreleri yok ediyoruz, böylece virüsün bir gün tekrar harekete geçmesi gibi bir durum söz konusu olmuyor. Ortada hücre olmayınca, virüs bulaşması ihtimali de ortadan kalkıyor.” diyor.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X