KOAH Ölümcül Hastalık Sıralamasında 3’ncü Sırada

Dünya genelinde ölüme neden olan hastalıklar arasında 3’ncü sırada olan KOAH ülkemizde de 40 yaş üzerindeki 5 kişiden birisinde bulunmakta.

KOAH Ölümcül Hastalık Sıralamasında 3’ncü Sırada
KOAH Ölümcül Hastalık Sıralamasında 3’ncü Sırada Haberimport.com
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 16 Kasım KOAH günü olarak kabul edildi. Dünya genelinde her yıl milyonlarca kişinin ölümüne neden olan önemsenmeyen hastalık olan KOAH hakkında insanlarda bilinç oluşturmak için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. KOAH hastalığına neden olan birinci etken sigara kullanımı üzerinde duran Göğüs Hastalıktları Uzmanı Prof. Dr. Metin Özkan, hastalığın toplumun bütün kesimini etkilemesi ve gelişimi hakkında şunları söyledi:

Yüzde 90 nedeni sigara. Hava kirliliği hem dış hem iç ortam açısından çeşitli organik yakıtların kullanılması, odun, tezek gibi şeylerin yakılmasına ‘iç ortam hava kirliliği’ diyoruz. Burada pasif sigara maruziyeti çok önemli. Bu durumda da yüzde 50 oranında KOAH görülme riski var." Diyerek sigara kullanımının KOAH’a etkisinin ne derece yüksek olduğunun altını çizdi.
KOAH’tan korunmanın da mümkün olduğunun ve korunma için neler yapılması gerektiğinin de üzerinde duran Özkan, “Madenlerin veya sanayinin yoğun olduğu bölgelerde yaşayan insanların mutlaka diğer risk faktörlerinden uzak olması lazım. Kendisini koruması, maske kullanması gerekir. Sigarayı bırakmak en önemli yapılması gereken şey. Kişinin eve kapanmaması, spor yapması gerekiyor” diyerek  modern toplumun gerekleri olan sanayinin o bölge insanı için sağlık sorunları oluşturabildiğine değinerek gerekli önlemlerin alınması ve maske kullanmanın gerekliliğine vurgu yaptı.

 KOAH’ın erken teşhiş edilebildiğine vurgu yapan Özkan geç kalınması hakinde ise hastalığın ilerleyerek hayati tehlike oluşturabileceğini belirttiği açıklamasında şunlara dikkat edilmelidir dedi: “Kişi, yılın büyük bir bölümünde öksürüyorsa, yılın büyük bir bölümünde balgam çıkarıyorsa, sigara içiyorsa, bir de hava kirliliği olan ortamda yaşıyorsa mutlaka KOAH’ı düşünmek lazım. Bu hastaların yaşıtlarına göre yol yürümede, merdiven çıkmada sıkıntıları vardır
DR Özkan erken teşhis için yapılması gerekenlerin basitliğinden ve kolay olmasından bahsederek KOAH erken teşhis için nefes testi yaptırmanın yeterli olduğuna vurgu yaptı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X