Advert

Kötümserlik Genetikten Geliyor

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre hayatın olumlu yönlerini gören kadınlar hayatın olumsuzluklarını daha çok görenlere göre yüzde 30 daha az kalp hastalığına yakalanıyorlar.

Kötümserlik Genetikten Geliyor
Kötümserlik Genetikten Geliyor Haberimport.com
Hayata olumlu bakan kadınlar daha uzun yaşıyor. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre hayatın olumlu yönlerini gören kadınlar hayatın olumsuzluklarını daha çok görenlere göre %30 daha az kalp hastalığına yakalanıyorlar. Haliyle daha uzun süre yaşıyorlar.
Harvard Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada araştırma sonuçları hayli ilginç bilgilerin ortaya çıkardı. Hayata “pembe gözlükle” bakanların hayata kötümser bakanlara göre daha uzun yaşıyorlar.

Araştırmaya 70 bin üzerinde kadın katıldı. Araştırmaya katılan kadınların tansiyon ve kolesterol seviyeleri ölçüldü. İyimser olanların değerlerinin daha düşük olduğu tespit edildi. Hayata iyimser olarak bakan kadınların ölüm riski oranının %16 daha düşük kalp hastalıklarına yakalanma riskinin %38 daha düşük olduğu tespit edilen sonuçlar arasında yer alıyor.

Başkalarına güvenmeyen, her şeyin olumsuz tarafını bakan kadınların ölme riski %16 daha fazla olarak tespit edildi. İyimserler hayatta karşılaşılan olumsuzlar karşısında daha etkili ve çözümcü kararlar veriyorlar. Negatif düşünceler hayata olumsuz yansıyor ve sağlığa zarar veriyor. Hayata kötümser ve olumsuz olarak bakanlarda kötü alışkanlık, sigara ve sağlıksız beslenme oranı daha yüksek olarak görüldü.

Kötümserlik ve olumsuz tarafları görme özelliğinin %25 oranında genetik olduğu %75 oranının ise zaman içerisinde öğrenildiği diğer tespit edilen bir durum olarak araştırma sonucunda ortaya çıktı. Haliyle hayata ve olaylara bakış açısının insanın isteğine ve tutumuna göre değişebileceğinin kanıtlandığının altını çiziyorlar.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X