Otizmli Çocuk Bakanlar Erken Emekli Olabilecek

Yeni eylem planında anneye verilen bu hak babaya da verildi. Artık otizmli çocuğun bakımını yapan baba ve diğer bireylerde erken emekli olabilecek.

Otizmli Çocuk Bakanlar Erken Emekli Olabilecek
Otizmli Çocuk Bakanlar Erken Emekli Olabilecek Haberimport.com
Otizm eylem planı çerçevesinde bu hastalığa sahip olan çocukların bakımı, eğitim ve ailelerin desteklenmesi için yeni öneriler sunuldu. Yeni öneriye göre önceden sadece otizmli çocuğa bakan anne erken emekli olabiliyordu. Yeni eylem planında anneye verilen bu hak babaya da verildi. Artık otizmli çocuğun bakımını yapan baba ve diğer bireylerde erken emekli olabilecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın hazırlamış olduğu "2016-2019 otizm spektrum bozukluğu olan bireylere yönelik Ulusal Eylem Planı”na göre değişen ve aileleri rahatlatan bir çok yeni uygulama hayata geçirilecek. Yeni eylem planına göre otizmli çocuğa kim bakıyorsa annesi yada babası yada yakın akrabası her kim ise 4 yılda 1 yıl prim kazanacak. Kazınılan bu prim o kişinin emeklilik yaşından düşülecek.

Eylem planı ile sağlık ocaklarında otizmli çocuklar ve aileleri için "Aile destek birimleri" kurulacak. Ayrıca otizmli çocukların takibi ve bakımı konusunda ailelere danışmanlık ve izleme hizmeti verilecek. Eğitim öğretim alanında da pozitif ayrımcılık kuralı işletilerek otizmli çocuklar için bire bir eğitim, küçük grup düzenlemesi, gölge öğretmenlik, okul rehberlik servislerinin arttırılması gibi yeni uygulamalar geliştirilecek.

Sınıf geçme sisteminde de pozitif ayrımcılık yapılarak bu öğrenciler için sınıf geçme ve genel değerlendirme sistemi kullanılacak.Sanat ve spor alanında yetenekli olan otizmli çocukların kendilerine uygun değerlendirme sistemlerinin geliştirilmesine yönelik de yasal düzenlemeler yapılacak.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X